Apollo: İnsanlığın Ay’a Gidişi

İnsanlığın uzayı yavaş yavaş uydularla keşfetmesinden ve roket teknolojisindeki gelişmeden sonra hedefler büyümüştü.  Sovyetler Birliği ile soğuk savaşta olan Amerika Birleşik Devletleri öne geçmek için insanlı uzay uçuşları deniyordu. Amerika Birleşik Devletleri Apollo programından önce ilk olarak Mercury ardından Gemini programı ile insanlı uçuş gerçekleştirmiştir. Ardından 25 Mayıs 1961’de bir kongrede konuşan başkan John F. Kennedy şu sözlerle hedefini açıklamıştır: Birini Ay’a indirip, güvenli bir şekilde geri getirmek ulusal hedefimizdir. Bu sözlerinden başlatılan Apollo programı kapsamında Ay yüzeyine seferler düzenlenmiş ve 20 Temmuz 1969’da Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay’a inip geri dönmüşlerdir.

 

Ay’a Gidişteki İlk Facia

Apollo 1John F. Kennedy’in Ay’a insan gönderme misyonunu duyurduktan sonra çok büyük bir  ekiple NASA, Ay’a iniş yapmak üzere kullanacağı aracı tasarlamaya başladı. Pek çok testten sonra ilk defa insanlı bir görev olacak Apollo 1’in 21 Şubat 1967’de fırlatılması planlanıyordu. Ancak Ocak 27’de fırlatma öncesi komuta modülünün tamamen bağımsız olarak yapılan testte modül içinde yangın çıktı ve içerisinde bulunan uzaya çıkan 2. Amerikan olan Gus Grissom’unda bulunduğu 3 astronot öldü. Test prova testi olduğu için modül uzaydaymış gibi test ediliyordu. Modülün içerisi oksijen ile doldurulmuştu. Koltukların altındaki bir elektrik kablosundan çıkan yangın modül içerinde oksijenin de bulunması sebebiyle hızla yayılmış büyük bir gürültü ile patlamıştı. Kurtarma ekipleri hem patlama yüzünden geç kalmışlardı hem de modülün basınçlı kapağını 5 dakika gibi uzun bir sürede açmayı başardılar. Ancak açtıklarında her şey için çok geçti. Ay’a gidiş sürecinde çok kötü olan bu olay Apollo programını eleştirilere maruz bıraktı ve program tamamen gözden geçirildi. Bu sayede saniyeler içerisinde açılan kapaklar geliştirildi. Test sırasında pek çok kez iletişim kopsa da yangının çıktığı sırada astronotlardan gelen ses kaydının linkini bırakıyorum isterseniz dinleyebilirsiniz.

 

Apollo 11

“Bu bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım.” Bu sözü elbet bir yerlerden duymuşsunuzdur. Bu söz Ay yüzeyine ilk ayak basan insan olan Neil Armstrong’a ait. Apollo programı kapsamında en önemli uçuş Ay’a ilk başarılı iniş olan Apollo 11 göreviydi. 16 Temmuz 1969 tarihinde “Saturn V” roketi fırlatılıp,20 Temmuz günü Ay modülü yüzeye iniş yapmıştır. Bu görev kısaca 4 aşamadan oluşuyordu. İlk olarak Dünya’dan fırlatıldı ve Ay yörüngesine girene kadar uzun bir yolculuk yaptı. Ardından iki modülden biri olan Ay modülü içerisinde Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ile Ay yüzeyine inişe geçerken diğer komuta modülü ise içerisinde Micheal Collins ile Ay yörüngesinde bekliyordu. Ay modülü yüzeye başarılı bir şekilde indikten yaklaşık 21 saat sonra Neil Armstrong ve Buzz Aldrin tekrar geri Ay modülüne binip onları yörüngede bekleyen arkadaşlarına katılıp Dünya’ya geri döndü. Dünya’ya döndükten sonra astronotların Ankara’ya gelip Mustafa Kemal Atatürk’ü ziyaret etmesi ise bu görevin Türkiye için önemini artırıyor. Ay yüzeyine bu program kapsamında son görev Apollo 17 ile 1972 yılının aralık ayında gerçekleşti.

Apollo

 

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz