Artemis Programı Nedir?

Geçmişten günümüze Dünya’ya yakın olması nedeniyle hep ilgi odağı olan Ay, insanlığın uzay serüveninde ilk ayak bastığı yer olmuştur. Gelişen teknoloji ile yeni gezegenlere ulaşmak isteyen uzay ajansları bunun için geçmişten dostumuz olan Ay’ı kullanmak istiyor ve planlıyor. Artemis programı ise bu amacı gerçekleştirmek için planlanan ve başlanan bir görevdir. Sizlere bu yazımda bu programdan bahsedeceğim.

Artemis programı ismini daha önce Apollo programının ismini Yunan mitolojisinde tanrı Apollon’dan aldığı gibi Artemis de tanrı Apollon’un kız kardeşi ve Ay tanrıçası Artemis’den almıştır.

2017 yılında Amerikan başkanı Trump’ın imzasıyla başlanan programı NASA, pek çok ortağıyla beraber yürütüyor. Programın ilk amacı ise Apollo programından sonra Ay yüzeyine insan indirmek ve bu sefer Ay’ın güney kutbuna insanlı sefer düzenlemek. Ayrıca bu program başarılı olursa Ay yüzeyinde bir koloni kurup ileride gerçekleşecek olan Mars veya başka gezegenlere olan seferlerde Ay’ı bir uzay istasyonu olarak kullanmak. Bir nevi Ay’ı, hâli hazırda kullanılmakta olan Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun daha büyük ve daha kapsamlı olanına çevirmek diyebiliriz.

Artemis 1

“Bir kadın ve sıradaki erkeği Ay yüzeyine indirmek” sözü ile başlayan program ilk insanlı uçuşunu 2024 yılında yapması planlanıyor. Programın ilk uçuşu ise Artemis 1 olarak planlandı ve 2021 yılı içinde fırlatılması düşünülüyor. Artemis 1 SLS (Space Launch System ) adı verilen bir roket ve bu roketin taşıyacağı Orion uzay aracından oluşuyor. Fırlatıldıktan sonra Orion uzay aracı Ay’a doğru yol alacak ve ardından Ay yörüngesinde biraz kaldıktan sonra Dünya’ya dönüş işlemini başlatacak. Bu fırlatma Kennedy Uzay merkezinde gerçekleştirilecek.

SLS

Space Launch System veya Türkçesiyle Uzay Fırlatma Sistemi adı verilen roket, NASA’nın Saturn V’den sonra ürettiği derin uzay keşfi roketi unvanını alıyor. SLS roketi gücü ile tek seferde Ay’a Orion uzay aracı, astronot ve kargo taşıyabilen tek rokettir.[09:20]SLS Artemis programında ise Orion uzay aracını Ay’a göndermek gereken hıza ulaştırılacak. Bu hız ise saatte 24.500 mildir. Bu hızdan da anlaşılacağı üzere roketin gücü uzay keşifleri ve Mars, Jüpiter, Satürn gibi gezegenlere yolculuk için yeterli seviyededir. Çeşitli konfigürasyonları olan SLS roketi genel olarak gücünü 4 adet RS-25 motorundan alıyor. Aşağıdaki fotoğrafta ise SLS roketinin evrimini görebilirsiniz.

artemis

Gateway

Kısaca bahsetmek gerekirse Gateway,Artemis programında Ay’a inişleri kolaylaştırmak ve organize etmek için oluşturulması planlanan bir Ay yörüngesindeki istasyondur. 2022 yılında inşasına başlaması planlanan Gateway, 6 parçadan oluşmaktadır.

Son olarak Artemis görevi insanlığın tekrar yüzünü Ay’a çevirmesi ve bir Ay istasyonu kavramı nedeniyle insanlık için önemli bir programdır. Pek çok sayıda ortağın olması ve insanlığın gelecekteki keşiflerini ilgilendirdiği için bana göre sadece bir Amerika projesi değil uluslararası bir projedir. Bu programın hatasız ve kayıpsız kusursuz bir şekilde başarılı olacağını umuyorum. Ve bu programdan sonra insanlığın uzay serüveninin daha da hızlanacağına inanıyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz