Çin’in Düşen Roketi

Covid-19 virüsü yüzünden evde kaldığımız şu günlerde haberlerde “Çin’in roketi Türkiye’ye düşebilir.” lafını duyduğumuzda herhalde herkesin aklına ilk gelen Çin yine başımıza bela açtı olmuştur. 9 Mayıs Pazar günü sabah saatlerinde Hint okyanusuna düştüğü tespit edilen rokete gelin bu yazıda yakından bakalım.

roket

Bu Roket Neyin Nesi

Genelde roket fırlatma olaylarını duyduğumuzda aklımıza Spacex geliyor bu günlerde çünkü starlink projesi kapsamında çok kısa aralıklarla uzaya roket fırlatıyorlar. Ancak kıyıda köşede çok duyulmasa da Çin bir uzay istasyonu için aralıksız çalışmalarını sürdürüyor. Şu an kullanımda olan Uluslararası Uzay İstasyonunun görevine önümüzdeki yıllarda son verilecek. Uluslararası Uzay İstasyonu projesinin ortaklarından biri olmayan Çin, birçok kez istese de ortak olmayı başaramamıştır. Bunun da etkisiyle geçmişten günümüze uzay çalışmalarına hız veren Çin uzay konusunda önemli bir devlet olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Çin 28 Nisan tarihinde yapacağı uzay istasyonun ana modülünü başarıyla fırlatmıştır. Türk halkının başta olmak üzere tüm Dünya’nın gözünü uzaya çevirmesine sebep olan düşen roket bu modülü taşıyan roketlerinden biriydi.

Tek Uzay İstasyonu

Çin Uzay İstasyonu,2024 yılında Uluslararası Uzay İstasyonun çekilmesiyle uzayda tek istasyon olacak. Peki Çin bu noktaya nasıl geldi? Uluslararası Uzay İstasyonu yapılırken daha yeni kurulmuş olan Çin Uzay Ajansı, şu an kendi istasyonunu yapıyor. Çin’in tek başarısı da bu değil. Ay üzerinde bir istasyon kurma düşüncesi olduğu bilinen Çin, geçtiğimiz senelerde Ay’ın görünmeyen yüzüne araç indirerek oradan bilgi topladı. Bu da demek oluyor ki ileride “Çin Ay üssünü hizmete açtı” gibi bir haber görmeniz oldukça mümkün.

Bizim İçin İlham Kaynağı

Amerika, Rusya gibi devletler uzay alanında çok ilerideyken yeni bir uzay ajansı açıp onları 21.yüzyılda yakalamak geçtiğimiz senelerde uzay ajansını yeni açan Türkiye için ilham kaynağı niteliğinde. Ayrıca kontrolden çıkan roketin Türkiye üzerine düşme ihtimali gündemi meşgul etmesi türk halkının uzay ile daha çok ilgilenmesini belki de birçok insanı uzay hakkında çalışmalar yapmaya itecek. O yüzden her ne kadar birkaç gün tedirgin olsak da gözlerimizi uzaya çevirmemize ve uzay ile ilgilenmemizi sağladığı için belki de Çin’e teşekkür etmeliyiz. Yazımı bir gün bu tür haberlerinin sahibinin Türkiye Uzay Ajansı olduğu günleri umut edip dileyerek bitiriyorum.

29 Haziran 2021

Tercih

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz