Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi

Haftalardır İsrail ve Filistinli gruplar arasında süren çatışmalar hala devam ediyor. 10 mayıs sabahından bu yana İsrail’in vurmaya devam ettiği Gazze Şeridinde ise resmi rakamlara göre 64’ü çocuk 227 kişi hayatını kaybetti. İsrail’de ise Gazze’den atılan binlerce roket sonucu güncel olmamakla birlikte 10 kişi hayatını yitirdi.  

Tarafların can kaybı bakımından asimetrik olmasının birçok sebebi bulunmakta. İsrail’in “hamas militanlarının halkın arasında gizlenmesi” iddaasına dayanarak sivil nüfusun yoğun olduğu bölgeleri sık sık vurması ve taraflar arasında güç dengelerinin bulunmaması bu sebeplerden sadece birkaçı.  

Kassam Füzesi ve Rampası
https://en.wikipedia.org/wiki/Qassam_rocket

Öte yandan, Hamas tarafından, İsrail’in başkenti Tel Aviv’e fırlatılan binlerce roketin görece daha az kayba sebep olması İsrail’in oldukça gelişkin hava savunma sistemi Demir Kubbe (Iron Dome)’ye bağlanıyor. 

İsrail kurulduğu günden beri Araplarla ve Filistinlilerle çatışma halinde. İsrail her ne kadar her çatışmadan galip ayrılsa da hala daha ciddi bir direniş ile karşı karşıya. Birçok terör örgütü ile hali hazırda çatışma altında olan İsrail aynı zamanda Suriye ve İran tarafından ciddi bir balistik füze tehdidi altında. Ancak Patriot ve Arrow gibi sistemlere sahip olan İsrail için asıl tehlikeyi Hamas tarafından fırlatılan Kassam füzeleri oluşturuyor. 

Kassam füzeleri oldukça ilkel olmasına (soba borularından ve gündelik kimyasal maddelerden üretilmekte) karşılık yakın mesafeden aynı anda yüzlerce hatta ve hatta binlerce fırlatılması İsrail tarafını oldukça zorlamakta. Buna karşılık İsrail tarafın 2005 yıllında temelini attığı hava savunma sistemini 2010 yılından beri aktif olarak kullanıyor. 

demir kubbe
Demir Kubbe Launcheri
https://abcnews.go.com/International/israels-iron-dome-works/story?id=24507147

Demir Kubbe Nedir? 

Demir Kubbe, İsrail’in yaklaşık 10 yıldır kullandığı hava savunma sisteminin ismidir. 

Demir Kubbe sistemi İsrailli Rafeal firması tarafından üretilmekte olup bileşenlerin yarısı ise ABD de üretilmektedir. Oldukça maliyetli olan bu sistem için İsrail, ABD’den yıllık tahmini 500 milyon dolar yardım almaktadır. 

Bu hava savunma sisteminde tespit radarı ve hedefleme ve takip radarlarından 2 tane bulunur. Her launcherde 20 adet Tamir füzesi bulunur. Bu füzeler normal kısa mesafe hava savunma sistemi füzelerine göre daha gelişmiştir. Minimum 4 maksimumda 70km mezile sahip Tamir füzeleri, çift güdüm sistemi kullanıyor. Fırlatma ve takip aşamalarında aktif radar güdümü kullanırken terminal(görme ve vurma) aşamasında kızıl ötesi radar sistemi kullanmakta. 

Tamir Füzesi
https://www.thedrive.com/the-war-zone/31018/intact-laser-fuse-section-of-an-iron-dome-tamir-interceptor-fell-into-gaza

Filistin ve İsrail çok iç içe iki ülke olduklarından dolayı hava savunma sistemlerinin gelen tehditleri fark etme ve vurma süreleri çok kısıtlı bu sebebten ötürü Demir Kubbe sistemi aynı zamanda insansız olarak da çalışabiliyor. Tehdit algılandığı zaman radar ve launcherler kendi aralarında haberleşip anlık aksiyon alabiliyorlar. 

Demir Kubbe hava savunma sisteminin en zayıf yanı ise kullandığı çok hassas radarlar. Bu seviyede hassas radarlar aynı zamanda elektronik karıştırma ve saldırılara çok açıktır fakat Filistin tarafında bu radarların sistemini karıştıracak teknoloji bırakın kendilerini savunabilecek sivillerin bombalanmasını engelleyebilecek bir teknoloji dahi bulunmamakta. 

https://ichef.bbci.co.uk/news/640/cpsprodpb/9E15/production/_118496404_iron_dome_v2_640-2x-nc.png

Demir Kubbe Ne Kadar Etkili?

İsrailli yetkililerin göre yüzde 70 ila 90 etkili olan Demir Kubbe şu ana kadar yaklaşık 2500 3000 kassam füzesini imha ettiği tahmin ediliyor.

Demir Kubbe’nin Maliyeti

Demir Kubbe İsrail ordusunu en büyük maliyet kalemlerinden biri oluşturmakta. Her bir füzeni maliyeti yaklaşık 95.000$ olmakla birlikte Hamas tarafından atılan füzelerin maliyetinin 300 400$ arası olduğu tahmin edilmekte. Bu maliyeti karşılamak için İsrail ABD’den her yıl milyonlarca dolar hibe almakta. 

KAYNAKÇA


21 Eylül 2021

Inspiration 4

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz