James Webb Uzay Teleskopu Nedir?

James Webb

İnsanlar geçmişten günümüze hep gökyüzünü merak etmiş orada neler olduğunu bulmaya çalışmıştır. Bu amaçla pek çok bilim insanı kullandığı teleskoplar sayesinde uzayı gözlemlemeyi başarmışlardır. İlerleyen zamanlarda uzayın sadece gözlemledikleri kısımdan ibaret olmadığını daha uzakları keşfetmek için çalışmalara başlamışlardır. 20.yüzyılda geliştirilen ve 24 Nisan 1990 tarihinde fırlatılan ilk uzay teleskopu olan Hubble bunlardan ilkidir. Gelin, önümüzdeki senelerde fırlatılması beklenen en yeni James Webb uzay teleskopuna yakından bakalım.

 

James Webb uzay teleskopu fırlatıldığı zaman Dünya’nın en büyük uzay teleskopu olma unvanını almış olacak. 2002 yılında başlanan projenin bu kadar uzun soluklu olmasının sebebi projede olması gereken özelliklerin daha geliştirilmemiş olmasıydı. Yani başlangıcında bile bize ne kadar büyük ve kapsamlı bir proje olduğunu  gösteriyor. Adını bir dönem NASA’nın yöneticiliğini yapmış olan James Edwin Webb alan uzay teleskopu neredeyse her özelliği bir ilk olacak düzeyde.

 

James Webb Uzay Teleskop’unun Özellikleri

Lagrange

Üzerindeki kızılötesi sensörler ile evrende bulutsuların arkasında kalmış olan gök cisimlerini de gösterebilecek olan uzay teleskopu bize çok sayıda yeni gezegen ve yeni yıldızlar sunuyor. Hubble’ın aksine Alçak Dünya Yörüngesine yerleşmeyecek olan James Webb, ölçümlerde bir olumsuzluk olarak görülen Dünya’nın manyetik alanından kurtulmuş olacak. Peki nereye yerleştirilecek? James Webb teleskopu yine bir ilk yapılarak lagrange noktaları diye bilinen bölgelerin 2.’sine yerleştirilecek. Nedir bu noktalar? Dünya’nın etrafında 5 adet bulunan lagrange noktalarında kütle çekim kuvveti dönmeden dolayı oluşan merkezcil kuvvete eşit olduğundan bu bölgeler potansiyel denge noktalarıdır. Teleskobun buraya yerleştirilmesindeki sebep ise maksimum netlikte gözlem yapması içindir.

 

 

Mükemmel yetenekleri ve özellikleri ile göz kamaştıran teleskop genel olarak iki parçadan oluşuyor. İlk parçası çoğu özelliğin ve merceklerin bulunduğu bölüm, ikinci parçası ise alt tarafında onu mümkün olduğunca her şeyden koruyacak olan kalkanıdır. Uzay mekiğine sığması ve yerine ulaştığında rahat bir şekilde açılması için altıgen şeklinde 18 parçadan oluşan bir aynaya sahiptir. 6.5 metrelik çapa sahip olan ayna, ısıyı ve elektriği çok iyi ileten ve aynı zamanda çok dayanıklı bir element olan Berilyum elementinden yapılmıştır.

 

James Webb uzay teleskobu bu kadar uzun soluklu bir proje olması ve şu ana kadar 10 milyar dolar gibi büyük bir yatırım yapılması yüzünden pek çok eleştiriye de maruz kalmıştır. Hatta bu projeye “boşuna uğraşılmış çaba” gibi laflar söyleyerek eleştirenler de mevcut. Şahsi fikrim, bu kadar ilki içinde barındıran ve çok gelişmiş yetenekleri sayesinde deyim yerindeyse evrenin kapılarını bize açacak olan bu teleskobun bu boşa uğraşılmış çaba gibi eleştirileri hak etmediğini düşünüyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce yapılan yatırımın karşılığını verecek bir proje midir?

 

 

 

 

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz