Jüpiter Gezegeni Nedir?

İsmini Roma mitolojisindeki tanrıların en büyüğü olan Jüpiter’den alan gezegen, Güneş sisteminin en büyük gezegenidir. Jüpiter’in bunun yanı sıra pek çok özelliği vardır. Gelin, bunları inceleyelim.

Mitolojide Jüpiter

Tarihçe

Jüpiter yıldızlardan farklı hareketleri sebebiyle antik dönemden beri bilinen 7 gezegenden biridir. Gezegenin bir yıldız olmadığını ve dairesel bir cisim olduğunu kesin olarak ilk söyleyen isim 1610 yılında Galileo Galilei’dir. Ayrıca Galilei, gezegenin en büyük 4 uydusunu gözlemlemiş ve bu keşif Dünya dışındaki gezegenlerinde kendi etrafında dönen uydulara sahip olabileceğinin kanıtı olmuştur. Bunun yanı sıra belki de Jüpiter’in en bilindik özelliği olan Büyük Kırmızı Leke adı verilen fırtına ilk kez 1664 yılında gözlemlendi.

Fiziksel özellikleri

Jüpiter o kadar büyüktür ki ekvatoruna 11 adet Dünya sığabilir. Diğer bir deyişle eğer Dünya’yı bir üzüm olarak düşünürsek Jüpiter bir basketbol topu olur. Ayrıca Güneş’e uzaklığı 5.2 astronomik birimdir (1 astronomik birim Dünya ile Güneş arası mesafedir). Gezegende bir gün yaklaşık 10 saat sürerken bir yıl ise 12 Dünya yılıdır. Ayrıca Jüpiter Dünya gibi bir yüzeye sahip değildir, gazlardan oluşmuş bir gaz devidir. Atmosferi ise çoğunluk olarak hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır.

gezegen

75’ten fazla sayıda irili ufaklı uyduya sahip olan Jüpiter’e şu ana kadar 9 uzay görevi düzenlenmiştir. Bunlardan 7’si yanından geçerken 2 tanesi gaz devinin yörüngesine girmiştir. Son olarak ise Juno adlı uzay aracı 2011 yılında fırlatılmış ve 2016 yılında Jüpiter’e ulaşmıştır. Elimizdeki verilere göre gaz devi yaşam için elverişsiz iken bazı uydularında yaşam olma olasılığı bulunuyor.

Jüpiter’in Uyduları:

Ganymede

Ganymede Jüpiter’in 4 büyük uydusundan biridir ve 1610 yılında Galileo tarafından keşfedilmiştir. Ganymede Jüpiter’in uyduları ve Güneş sistemindeki en büyük uydudur. Ayrıca kendi manyetik alanına sahip tek doğal uydudur. Manyetik alana sahip olması nedeniyle ara sıra Dünya’da da gözlemlediğimiz kuzey ışıklarının (Aurora) orada da olması mümkündür. 2015 yılında Hubble Uzay Teleskobu sayesinde yapılan gözlemde Ganymede’de bulunması mümkün olan yeraltı tuzlu okyanus için önemli bir kanıt buldu. Ganymede ismini antik Yunan’da Romalıların bardaklarını doldurması için Jüpiter tanrısı tarafından görevlendirilen bir çocuktan almıştır.

IO

Io en çok volkanik aktiviteye sahip olan uydudur. Bu aktiviteyi ise bulundurduğu 100’den fazla volkan ile yapmaktadır. Öyle ki bazı lavlar kilometrelerce yükselebilir. Ayrıca Io, konumundan dolayı Jüpiter ile diğer iki uydu olan Ganymede ve Europa arasında kalır ve iki taraf arasında gidip gelir. Bulundurduğu volkanlardan dolayı yaşama elverişli olmayan Io, mitolojide Romalılarla çıkan bir tartışmada ineğe dönüştürülen bir kadındır.

Bu yazımda sizlere Jüpiter gezegeninden ve iki adet önemli uydusundan bahsettim. Bu gibi birçok yazı için bizi takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz