LG Neden Telefon Piyasasından Çekildi?

LG Markası

1947’de kurulan ve plastik sektöründe ilk adımlarını atıp 1958’de ilk Kore malı radyoyu üreterek elektronik sektörüne giriş yapan Güney Koreli şirket, televizyon ve kayıt cihazları ile şu anda ön plana çıkmakta olup bunlar dışında bir çok sektörde de -ki bunlardan birisi kozmetik sektörüdür- çalışmaktadır. Telefon sektöründe de oldukça yenilikçi tavrıyla ve farklı teknolojileri denemesiyle ön plandaydı.

Kapatma Kararı

Şirket akıllı telefon sektörüne ise 2010’da Android tabanlı ” LG Optimus” cihazıyla girdi. LG, “G2” telefonlarıyla piyasada yoğun şekilde adından söz ettiren ve ‘’modüler telefon, eşzamanlı çalışan farklı kameralar, T şekilli ekran’’ gibi birçok girişimiyle akıllı telefonlarında yenilikten korkmayan tavırda karşımıza çıkan LG, geçtiğimiz ay piyasadan çekilmeyi düşündüklerini anlatan bir yazı yayımladı ve şirketin üretim birimini satmak için bazı şirketlerle görüştüğü ortaya çıktı. Satış işinde başarı sağlanamayınca da Güney Koreli firma akıllı telefon pazarını tamamen kapattığını duyurdu.

Kapatma Sebepleri

G2 telefonlarıyla aslında büyük başarı sağlayan ve çekim kalitesi ve arayüzü ile oldukça ön plana çıkan telefon, kullanıcılarına çok keyifli deneyimler yaşatmış olumlu sonuçlar almıştı. Şirket yakaladığı bu başarıyı ise diğer telefonlarında sürdüremedi. G3, G4, G5’lerdeki anakart sorunları, batarya problemleri, uzun süreli kullanımda ortaya çıkan çatlak sorunları ile uğraşmak zorunda kalan firma lisanslı ürünlerini çoğunlukla toplayıp yenilemesine rağmen paralel ithalat yoluyla garanti kapsamına girmeyen telefonlara müdahale etmedi ve büyük sorunlar yaşattığı için kullanıcılarında güven kaybına sebep oldu. Burada Robert Bosch’un meşhur sözünü hatırlatmakta fayda var.

Şirket aynı zamanda Xiaomi, Huawei, Oppo, Vivo gibi devlerin fiyat-performans durumlarında son zamanlarda ön plana çıkmasından dolayı inovatif telefonlarını yüksek fiyatlarından aynı zamanda da güven kaybından dolayı satamaz hale geldi ve her yıl büyük zararlar açıklamaya başladı. Aslında LG’nin bu kararı bu yüzden pek de sürpriz değildi.

Çöküşün altında yatan önemli faktörlerden birisi de LG’nin Android tabanlı telefonlarının yanı sıra Microsoft tabanı kullanmaya başlamasıydı. Microsoft tabanının kullanılması bir zamanlar sektörde oldukça ön planda kalmış Nokia, HTC gibi firmaların da batmasında önemli sebeplerden birisi olarak gösteriliyordu.

Şimdi Ne Olacak?

LG bildiğiniz gibi oldukça eski bir firma ve telefon üretiminde yıllardır zarar etmesine rağmen elektronik ürün sektöründeki başarısı ile yıllardır ayakta kalmayı başarıyor. İlginçtir ki şirket telefon pazarını kapatma kararını açıkladığı gün borsalarındaki hisseleri artış gösterdi. Tabi bu şirketin iyi yolda olduğunu göstermiyor fakat kendini elektronik ürünlerde kanıtlamış ve yenilikçi fikirlerden hiç kaçınmamış olan şirketin pes etmeyeceği aşikar. Öte yandan telefon pazarındaki rakiplerinin elini güçlendiren LG, bu kararı ile en çok Xiaomi gibi markaların önünü açtı. İleride ne olacağını ve sektörde nasıl gelişmelerin yaşanacağını zaman gösterecek fakat ortada bir gerçek var ki şu anda LG telefonlar için zaman durmuş vaziyette.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz