M1 İşlemciye Rakip Samsung AMD Ortaklığı

Samsung, bir çip üzerinde Exynos sisteminin bir sonraki sürümü için büyük şeyler planlıyor. Şirket, Exynos SoC’nin “yeni neslinin” AMD‘den bir GPU’ya sahip olacağına söz verdi ve bu da Haziran 2019’da Samsung ile ortaklığa imza attı. The Korea Economic Daily’den yeni bir haber daha fazla ayrıntı sunuyor. Haberde : Güney Koreli teknoloji devi, bu yılın ikinci yarısında dizüstü bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda kullanılabilecek birinci sınıf bir Exynos çipini açıklayacağını ve dizüstü bilgisayarlar için yeni Exynos çipinin grafik işlem birimini kullanacağını söyledi. ABD, yarı iletkenlik ile ünlenen Advanced Micro Devices Inc. ile ortaklaşa geliştirildi.

Samsung, dizüstü bilgisayarlar için M1 çipi ile ARM dizüstü bilgisayarlara geçiş yapan en azılı rakibi Apple’ın peşine düşmek zorunda. Samsung, ürünlerinin Apple dizüstü bilgisayarlarla rekabet etme ümidine sahip olmasını istiyorsa, kendi ARM dizüstü bilgisayar SoC’sini piyasaya sürmek zorunda kalacak. Bu hamle için AMD’yi entegre etmek en mantıklı olanı (zaten Windows GPU’ları yapıyor) ve bu iyi bir ilk adım olsa dahi yine de eksiksiz, rekabetçi bir ürüne yol açacak gibi görünmüyor.

Samsung’un AMD ortaklığıyla her şeyin yolunda gittiğini varsaysak ve şirket birinci sınıf bir SoC GPU’ya sahip olsa bile, Samsung’un ürettiği türden bir yonga, harika bir dizüstü bilgisayarda kullanmak için yeterli olmayabilir. Bir SoC’deki üç büyük bileşen CPU, GPU ve modemdir. Görünüşe göre herkes SoC tasarımına yatırım yapıyor ve bazı şirketler diğerlerinden daha rekabetçi bir çip üretmek için daha iyi konumlanmış durumda. Elbette, herkes Apple’ın M1 SoC’sini takip ediyor, ancak Apple’ın uzmanlığı, bir dizüstü bilgisayardan isteyeceğiniz şeylerle aynı çizgide. Apple, şirketin PA Semi’yi satın almasına dayanan yıllarca süren iPhone çalışması sayesinde dünyayı geride bırakan bir CPU ekibine sahip. Apple, 2017 yılında iPhone X ile kendi GPU’larını yapmaya başladı ve M1 GPU oldukça iyi. Apple’ın henüz piyasada bir modem çözümü yok (telefonları Qualcomm modemler kullanıyor), ancak 2019’da Intel’in 5G akıllı telefon işini satın aldı ve şirket içi modem çipleri üzerinde çalışmaya başladı. Güçlü, verimli bir CPU ve düzgün bir GPU istiyorsunuz ve gerçekten bir modeme ihtiyacınız yok.

AMD GPU, Samsung için bir başlangıçtır, ancak şirketin harika bir ARM CPU çözümü yok. ARM, ARM CPU komut setini ve ARM CPU tasarımlarını lisanslar, biraz Intel’in x86 mimarisini lisanslaması ve Pentium planları satması gibi. Apple, ARM komut setini lisanslama ve kendi CPU’larını tasarlama konusunda daha gelişmiş bir yol izliyor; Samsung, ARM’ın CPU tasarımlarını lisanslıyor. ARM’ın CPU tasarımlarıyla birçok farklı form faktörünü ve şirketi desteklemesi gerekir, bu nedenle asla Apple’ın odaklanmış tasarımlarıyla rekabet edebilecek bir çip tasarımı yapmaz. Tüm hesaplara göre, Samsung’un Exynos çipi daha düşük bir CPU’ya sahip olacak.

YORUMLAR

  1. […] beri 5G üzerinde çalışmalar yapan Samsung 68 ülkede 162 tane şebeke noktası yerleştirdi. Yaklaşık 300 milyon insan 5G teknolojisini […]

Sizin Düşünceleriniz