Nanosilver Ödüle Doymuyor

Teknopark İstanbul’da bir girişimci firma olan Nanosilver, aldığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. Ar-Ge çalışmalarına Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi olan Cube Incubation’da devam eden firma 11. Uluslararası Nano Teknoloji Konferansı’nda “En İyi Araştırma” ödülünü kazandı. Gelin bu girişimci firmamızı ve yaptıkları muhteşem nano teknoloji ürünlerini inceleyelim.

nanosilver

Nanosilver’ın Büyük Başarısı

Bir nano teknoloji firması olarak amacı metalleri nanometre boyutlarında üreterek ortaya bir ürün veya hammadde çıkarmak olan Nanosilver, Rona ve Tanra Gürçay tarafından Teknopark İstanbul’da kurulmuştur. Şirket kurulduğu günden bu yana Ar-Ge çalışmalarına geniş bir ekiple aralıksız devam etmiştir. Nanosilver şirket bünyesinde sağlık uygulamalarından tekstile kadar pek çok alanda çok sayıda Ar-Ge çalışması yürütmektedir. Bilgi birikimini ve alışverişini İstanbul Teknik Üniversitesi ile yapan Nanosilver, ürettiği nano-gümüş ile pek çok ödül almıştır. Yukarıda bahsettiğimiz başarısının yanı sıra NASA’nın Mars çalışmaları yarışmasında da birincilik ödülü aldı. Aynı zamanda, uzayda kullanılacak malzemelerin nano-gümüş ile kaplanması ve uzayda nano-gümüş ile su arıtım konularında NASA ile çalışmaya başlamıştır. Genç şirket,geliştirdiği yerli ve milli teknolojiler ile ileride Türkiye Uzay Ajansı ile de çalışmalara başlayabilir.

Pandemi Döneminde Büyük Adım

Nanosilver pandemi döneminde de çalışmayı bırakmayıp, Uluslararası Akredite Laboratuvarlar tarafından Covid-19 virüsü üzerinde %99,99 etkinliği kanıtlanmış nano-gümüş spreyleri üretmeyi başarmıştır. Çoğu dezenfektan ürününe kıyasla toksik madde içermemesinden dolayı öne çıkan nano-gümüş spreyler,50 nanometreden küçük gümüş tanecikleri içermektedir. Aynı zamanda muadillerine karşı olan fiyat avantajı ile de tüketicinin beğenisini toplamış durumda. Yine Nanosilver’ın Bizero Robotics firması ile iş birliği içerisinde ürettiği HYGO hijyen robotu, toplu taşıma araçları ve kalabalık mekanları nano-gümüş püskürterek kaplanmasını ve hijyenik hale gelmesine olanak sağlıyor.

 Türkiye İçin Büyük Avantaj

Nanosilver ürettikleri ile Türkiye’deki fabrikalar için çok büyük hammadde avantajı sağlarken paranın da yurtiçinde kalmasını sağlayarak ithal ürünlere bağımlılığı azaltıyor. Az sayıda ülkenin üretebildiği “Titanyum DSA Elektrot Kaplama” üretmeyi başararak Türkiye’yi bu alanda da Dünya ülkeleri arasında önemli bir konuma getirmeyi başardı. Aynı zamanda Teknopark’daki bu başarılı girişim sayesinde böyle bir şey başarmak isteyip ama cesaret edemeyenler de cesaret göstermeye başlayabilir. Teknopark İstanbul’unda girişimciler ve Türkiye için ne kadar önemli olduğunu bu gibi başarılar sayesinde kanıtlanmış oldu.

Sizin nano teknoloji ve bu girişim hakkındaki görüşlerinizi merakla bekliyor olacağım.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz