Realme GT Tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde yapılan RealmeGT global lansmanı yapıldı. Lansmanı canlı olarak izleme fırsatım oldu ve Realme’nin amiral gemisi niteliğindeki yeni telefonu Realme GT hakkında öğrendiklerimi size aktaracağım.

Realme, lansman boyunca 85 milyonu aşan kullanıcı sayısına ve kullanıcılarının büyük çoğunluğunun genç nesil olmasına dikkat çekti. Telefonun tanıtılmasından önce kuruluşu ve en çok satan telefon markaları arasında olduklarını dile getirdiler. Gelelim telefonun özelliklerine;

“GT” İsminden Gelen Hız Teması

İsminden de anlaşılacağı üzere yüksek performanslı yarış arabaları ve hız konusunu tema alan bir telefon olmuş. Tasarım olarak elinizde tuttuğunuzda o hız hissini hissedeceksiniz bile dendi lansman sırasında. Mavi, gri ve sarı olmak üzere 3 farklı renk seçeneği bize bu telefonda sunulmuş. “Racing Yellow” ismini verdikleri sarı modelin kaplaması, suni deriden oluşuyor. Açıkçası bana göre en dikkat çeken ve benim en beğendiğim renk modeli sarı oldu. Ayrıca sarı model bana göre araba ve hız hissini diğerlerine göre daha çok veriyor.

realme

Güçlü Performans: Snapdragon 888

Gücünü Snapdragon 888 modeli işlemcisinden alan telefon bize amiral gemisi olduğunu buradan gösteriyor. 1,3,4 dizilimi ile 8 çekirdekli ve 5 nm üretim teknolojisine sahip işlemci ayrıca 5G desteği de sunuyor. LPDDR5 ram desteği ve UFS 3.1 gibi yüksek bir depolama kapasitesi ile kullanıcılarını performans bakımından üzmeyecek bir telefon olacağına hiçbir şüphem yok. Ayrıca Wifi 6.0 ve son versiyon Bluetooth teknolojisini de destekleyen işlemcinin dayanıklılığı ve sürdürülebilir performansı için çelik ve bakır metallerinden özel bir soğutma sistemi telefona yerleştirilmiş.

 Diğer bir taraftan bu performansın sürekli olması için 4500 mAh batarya kapasitesi ve bir Realme klasiği olan 65 Watt’lık hızlı şarj ile geliyor. Lansmanda 0-100’e tam dolum için 35 dakikanın yeterli olacağı söylendi.

Ekran ve Kamera

120 Hz’lik tazeleme hızına sahip bir ekran ile gelen Realme GT oyuncular için de kullanılabilir bir telefon olduğunu söylüyor. Ayrıca 120 Hz’lik tazeleme hızını Amoled bir ekranla vermesi de telefonda canlı renkler isteyip çok fazla film izleyenler için de güzel bir özellik. Kamera donanımına bakacak olursak arka tarafta 3’lü bir kamera dizilimine sahip telefonda, 64 MP ve f/1.8 diyafram açıklığına sahip bir ana kamera ve 8 MP geniş açı ayrıca 2 MP makro kamera da bulunuyor. Ayrıca ön tarafta 16 MP bir selfie kamerası bulunuyor. Lansmanda kamera konusunda yeni filtrelere ve yapay zeka sayesinde daha güzel portre fotoğraflar çekebileceğimize değindiler.

Fiyat konusunda 400 ile 600 dolarlık bir fiyat aralığında olması beklenen telefonun Türkiye’ye gelince fiyatının ne olacağı belirsiz. Ancak vergiler hariç sadece şu anki kur üzerinden fiyatı çevirirsek 5000 Türk lirası bandında bir fiyat ortaya çıkıyor. Bu fiyata vergilerinde eklenmesi ile 8000 veya 9000 civarı bir fiyata sahip olacağını düşünüyorum Türkiye’ye gelirse. Şahsi fikrim telefonun özellikle sarı modelini oldukça beğendim ve donanım olarak da beni memnun etti açıkçası ancak telefonun alıp alınamayacağı konusu için biraz daha beklememiz gerektiğini düşünüyorum.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz