RX 6700XT’nin Geekbench Testleri Sızdı!

Geçtiğimiz günlerde resmi olarak AMD tarafından tam bir fiyat/performans sınıfında tanıtılan RX 6700XT hakkında zaten birçok bilgiye sahiptik. Ancak şimdi ise Geekbench testleriyle performansından daha da emin olduğumuzu söyleyebiliriz.

RX 6700XT‘nin AMD Ryzen 3700x ile test edildiğini görüyoruz yani bu da demek oluyor ki kart bir önceki nesil işlemciyle de gayet sorunsuz çalışabiliyor. Bu testin sonucu olarak “102.831” OpenCL skoruna ulaşmış. Bu skor, Nvidia tarafında RTX 3060 seviyesine denk görünüyor (ki bana kalırsa biraz gerisinde kalmış, en azından bir RTX 3060ti veya 3070 seviyesinde olmasını dilerdim.) AMD‘nin iddiası bu kartın Nvidia tarafında 3060ti’a denk olması yönündeydi fakat aldığı skora bakılırsa bu çok da mümkün olmuş gibi görünmüyor. (İlerleyen vakitte alacağı güncellemelerle performansı nasıl etkilenecek bilemiyoruz.) OpenCL testinde aldığı düşük performans skorunun sebebi sürücülerle alakalı olabileceği için henüz piyasaya sürülmeden yorum yapmak doğru olmayacaktır.

Vulkan testinde ise çok daha farklı ve şaşırtıcı bir sonuç görünüyor. 55278 gibi çok saçma düşük bir skorla karşılaşıyoruz (ki bu AMD yönündeki kartların daha fazla performans sağladığı bir teknolojiydi). Ayriyeten bu skor bir önceki nesildeki RX 5700XT kartının skoruyla çok benzer. Yani yeni sürücüler alınmadığı için kartın bu kadar düşük performans göstermesi normal gibi görünüyor (şu an için..) İlerleyen dönemlerde kartın 3060ti-3070 seviyesine ulaşabileceğine inanıyorum. Umuyorum ki AMD bu beklentilerimizi karşılıksız bırakmayacaktır.

RX 6700XT OpenCL Testi
RX 6700XT Vulkan Testi

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz