Şu Arabayı Kim Üretti?

Her gün sokaklarda gördüğümüz, belki de bizde olan arabaları hiç merak ettiniz mi? Çoğumuz kullandığımız arabanın motor kısmına arabayı aldığımızdan beri zamanla hakim oluruz. Fakat bu arabanın markasını öğrenmek için araştırmamız gerekir. Bu markaları kim kurdu? Bu araba şuan nasıl bu piyasada? Gelin birkaç marka ile hep birlikte öğrenelim..

Nissan

1910 yılında Kenjiro Den, işe başladığı zamanlar ortaklarıyla beraber Kaishinsha Motorcar Work adında bir şirket kuruyor. 1914 yılında ise bu üç ortak çıkarttıkları ilk otomobile ‘DAT’ ismini vererek, üretiyor. 1925 yılında şirketin adını bu üç ortak için de özel bir anlam taşıyan (soyisimlerinin baş harfi) DAT Motorcar Co. olarak değiştirdiler. Bundan sonra da birçok ortaklıklar sebebiyle adını değiştiren şirket en sonunda 1934 yılında şuan hepimizin bildiği Nissan adını aldı. Japonya’nın Yokohoma şehrinde kurulan Nissan 1962 tarihinde Avrupa’nın birçok ülkesine otomobil ihraç etmeye başladı. 1966 yılında ise Prince Motor Company adlı şirket ile birleşti. Bu birleşme sonrasında Prince Motor Company adlı şirketin alt markaları olan Skyline ve Gloria Nissan adı altına girdi.

araba

Honda

Honda, 140 farklı ülkede aklınıza gelebilecek çoğu şeyi üreten bir firma. Tekne motoru, bisiklet, motor, mini traktör, tarım aletleri ve farklı türde motor üreten bu firmanın da sadece arabalara yönelik olmadığı halde, günümüzde güvenilir olan Japon arabalarında en üst seviyelerde olduğunu öğrenmiş olduk.

Honda şirketi 1956 yılında 3 zevk felsefesini benimseyerek kuruluyor.

  1. İlk zevk, mühendislere yönelik olan ”üretim zevki”.
  2. İkinci zevk, şirket çalışanlarına özel ”satış zevki”.
  3. Üçüncü zevk ise müşteriye yönelik ”Honda kullanma zevki”.

Baktığınızda Honda markasının üreticiden tüketiciye herkesi memnun etmek amacı ile işlediğini görebiliriz.

BMW

Genellikle ismini kısaltmasıyla duyduğumuz bu araba markasının açılımı Bayerische Motoren Werke AG’dir. BMW, 1916 yılında kurulan Alman, otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisidir. BMW Markası aynı zamanda yine çok iyi bildiğimiz Rolls-Royce ve Mini markalarının sahibidir. BMW, 1913 yılında Karl Friedrich Rapp tarafından Almanya Münih’de kurulmuştur. Şirketin ilk zamanlarında sadece uçak motoru üreten BMW, 1928 yılında satın aldığı Fahrzeugtechnik Eisenach A.G. otomobil şirketinden sonra otomobil üretimine girmiştir. BMW ilk otomobil seri üretimini 1929’da 3/15 PS ismindeki otomobili ile yapmıştır.

Mercedes-Benz

Almanya’nın Stuttgart şehrinde kurulan bu marka, 1926 yılında Karl Benz’in şirketi Benz & Cie ve Gottlieb Daimler’in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft’ın bir araya gelmesi sonucu kurulmuş bir otomotiv ve motor üreticisi markasıdır. 1897 yılında Fransa’nın Nice kentinde yaşayan Avusturyalı tüccar ve Avusturya Nice Başkonsolosu Emil Jellinek, Daimler fabrikasını ziyaret ederek bir otomobil satın aldı. Daha sonra Jelinek 1899’da bir Daimler yarış otomobiline büyük kızı Mercedes’in adını vererek bu araçla Nice’de bir yarışa katıldı ve birinci oldu. Bu başarıdan sonra Jelinek, Daimler fabrikasına 36 otomobil sipariş verdi ve bu araçların “Mercedes” adını taşımalarını şart koştu. Emil Jelinek’in elde ettiği satış başarısı üzerine Daimler, 1901 yılından itibaren ürettiği araçları “Mercedes” olarak adlandırmaya karar verdi.

Seat

İspanya merkezli olan Seat, 9 Mayıs 1950 tarihinde bir devlet kurumu olan İnstituto Nacional de İndustria tarafından kurulup günümüze kadar gelmiştir. Fakat günümüze gelene kadar çok şey değişti. Bunlardan biri de Seat markasının Volkswagen markasının yan kuruluşu olmasıdır. Seat markası da bildiğimiz gibi sokaklarda hep gördüğümüz arabalardan biridir. Sizce araba olarak başarılı olduklarını söyleyebilir miyiz?

ETİKETLER :

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz