TSK Akıncı TİHA’larını Envanterine Ekledi

GİRİŞ

TSK 29 Ağustos günü Tekirdağ Çorlu’da düzenlenen Teslimat ve Kurs Bitirme töreni ile resmi envanterine resmi olarak Akıncı TİHA’larını eklemiş oldu. Bu şekilde uzun zamandır gündemde olan ve Milli Taaruzi İnsansız Hava Araçlarının gözdelerinden Akıncı, askeri üniformayı güzel bir törenle sırtına taktı. Dünyada şu anda yüksek teknolojide İHA üretebilen 3 ülkeden biri konumuna gelmiş olan Türkiye bu alandakini gücünü dünyaya bir kez daha gösterdi.

default

Akıncı Özellikleri

1360 KG faydalı yük taşıyabilen, 6 ton MTOW’ye (Maximum Takeoff Weight) sahip olan 40.000 feet’e kadar çıkıp 25 saat havada kalabilen Akıncı, ilk uçuşunu bildiğiniz üzere 6 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirdi ve o günden beri yoğun test ve denetim süreçlerinden geçti.

Ukraynalı bir şirketten tedarik edilen bir turboprop motor olan AI-450C’yi kullanan Akıncı’nın 20 metrelik kanat açıklığı 12.2 metrelik uzunluğu bulunuyor. Akıncı, oldukça geniş alanda görev yapabilen ve örneğin Akdeniz’in neredeyse tamamında etkili olabilecek kapasiteye sahip. Roketsan gibi yerli firmaların ürettiği birçok füzeyi de kendi içerisinde kullanabiliyor.

Yaklaşık 1500 kişilik genç yaştaki mühendisin yapısını, aerodinamiğini ve mekaniğini tasarladığı ve Baykar şirketinde yapımını tamamladığı Akıncı, 100 kadar bilgisayar tarafından kontrol ediliyor. Akıncı bir nevi TB-2’deki özelliklerin, çalışmaların, birikimin geliştirilmiş ve özgün ve güzel bir tasarıma aktarılmış hali.

THK TKK ve MİT Teslimatı

Akıncı TİHA’ları yapılan törenle birlikte hava kuvvetleri, kara kuvvetleri ve milli istihbarat teşkilatının envanterine alındı. Deniz kuvvetlerimiz ise Akıncı yerine Anka-2 olarak da bilinen Aksungur almayı tercih etti. Bunun sebebi bir TİHA’nın diğerine göre daha gelişmiş olmasından ziyade özellikleri sebebiyle farklı görev tiplerinde daha iyi iş yapabilmeleri. Özellikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda kullanılan TB-2 ve Anka gibi İHA’ların yanında Akıncı’nın varlığı önemli bir güç kazandıracak. Ayrıca Hava Kuvvetleri envanterinde olan ve İsrail’den aldığı Heron İHA’larını Akıncı ile değiştirmek istiyor.

Akıncı TİHA
Akıncı TİHA

Görevleri

Yüksek faydalı yük ve ağır mühimmat taşıyabilme kapasitesi ile önemli görevlerde kullanılabilecek olan TİHA,  F-16’larin maliyetli uçuşlarını da bazı görevlerdeki yardımcı rolüyle azaltacak. İHA’ların insanlı hava araçlarına kıyasla en önemli özellikleri çok daha uzun süre havada kalabilmeleri, bu sayede keşif görevlerinde çok daha kullanışlı olabiliyorlar, geniş bir alanda görev yapabilen Akıncı da bu görev için çok büyük önem arz ediyor. Elektronik Harp ve İstihbarat görevlerine de çıkabilen TİHA, tamamen akıllı sistemlerden oluşuyor ve binlerce kilometredeki hedefe uzaktan atış yapabilmeyi sağlıyor.

Teslimat İle İlgili Açıklamalar

Selçuk Bayraktar teslimat ile ilgili şu ifadeleri kullandı. “AKINCI’ya baktığımızda gördüğümüz; yüzyıllardır hürriyetinden asla vazgeçmemiş olan, ‘Semalarımızda hür ve bağımsız olacağız’ diyen milletimizin asil ruhu ve iradesidir. Onun için AKINCI’dan beklentimiz, semalarımızın en öndeki fütursuz ve cesur bekçisi olması, isminin hakkını vermesi ve milyonlarca saat uçarak milletimize hizmet etmesidir. AKINCI’nın, dünyaya nam salan Bayraktar TB2 SİHA’mız gibi muharebe doktrinine yeni bir soluk getireceğine ve Türk SİHA’larının namını daha da ileriye taşıyacağına yürekten inanıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta şu ifadeleri kullandı. “İstiklalimiz ve istikbalimiz için hep daha ileriye… Türkiye, devlet tecrübesi 2 bin 200 yılı aşan bir ülkedir. Bu vasfımızı her dönemde en güçlü, en ileri, en etkili siyasi, askeri, ekonomik, toplumsal altyapıyı kurmuş olmamıza borçluyuz. Devlet yönetimindeki görevlerimiz boyunca ülkemizi bu tarihi mirasına layık seviyeye getirmenin mücadelesini verdik. İnancımızı ve neslimizi korumanın yolunun, bağımsızlığımıza ve geleceğimize sahip çıkmaktan geçtiğini hiç unutmadık. Maziden atiye kurduğumuz köprü ile Türkiye’yi her alanda dünyanın en ileri ülkeleri arasına yükseltmeye ahdettik. Bilhassa savunma sanayimizi kendi kendimize yeterli hale getirmek için çok çalıştık. Karada, denizde, havada ve inşallah uzayda, dostlarına güven, düşmanlarına korku veren bir Türkiye hedefine odaklandık. Elde ettiğimiz başarıyla Türk milletinin yüksek teknolojiye dayalı sistemleri üretme ve kullanma yeteneğini tüm dünyaya gösterdik. Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen proje kapsamında Baykar tarafından geliştirilen BAYRAKTAR serisi silahlı/silahsız insansız hava araçları, işte bu gayretin en başarılı eserlerinden biridir. Gençlerimizin, demokrasiden ekonomiye ve özellikle de teknolojiye kadar her alanda kurduğumuz güçlü altyapı üzerinde 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçireceklerine yürekten inanıyorum. ‘İstiklalimiz ve istikbalimiz için hep daha ileriye’ diyerek, Akıncı TİHA projesi ile bir üst aşamaya geçen bu çalışmada emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.”

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz