Türklerin Uzay İstasyonu

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan “Uydu Nedir?” adlı yazımda da bahsettiğim gibi şu an hali hazırda görev yapan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun geleceği çok parlak değil. Çünkü ortaklardan bazıları artık destek vermeyebilir. Bu sebepten ötürü 2024 sonrası uzay istasyonunun görevi sona erebilir. Bu durum bilinen bir durumken iki Türk girişimcinin yönettiği Sierra Nevada Corporation (SNC) şirketi bir basın açıklamasında şişme bir uzay istasyonu tasarlamayı planladıklarını açıkladı. Türk girişimcilerin bu işin içinde olması oldukça mutluluk verici bir şey. Şimdi gelin hem bu şişme uzay istasyonu projesine hem de Türklerin yönettiği şirkete yakından bir bakalım.

 

 Şişme Uzay İstasyonu

Uzay istasyonu“NASA, özel şirketlerden Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yerine geçecek mantıklı bir çözümle gelmesini söyledi” bu sözler eski NASA astronotu ve aynı zamanda Sierra Nevada Corporation uzay sistemleri başkan yardımcısı Janet Kavandi’ye ait. NASA’nın bu isteğini geri çevirmeyen şirket, normal bir roketle fırlatılabilen ve alçak Dünya yörüngesinde yerine ulaştığında şişerek kullanılabilir hale gelecek. Pek çok farklı modülden ve 3 katlı olması planlanan istasyon27 fit (yaklaşık 8 metre) büyüklüğünde olacak. Alçak Dünya yörüngesinin ticarileşmesi ve uzay turizminin değer görmesi açısından çok önemli bir proje olacak olan projenin 7 yıl içinde bitirilmesi planlanıyor. Bu projenin uzayda çekilmesi planlanan bazı filmler ve uzay araştırmacıları için de ayrı bir önemi var.

 

Dreamchaser

“Uzayda bir yaşam alanı olmadan mantıklı bir uzay turizmi yoktur.” diyen Sierra Nevada Corporation şirketinin sahibi Eren Özmen, yeni projeyi ve Dreamchaser adlı uzay mekiğinin önemini vurguladı. Peki nedir bu Dreamchaser? Mürettebat ve kargoyu alçak Dünya yörüngesine taşıyabilen araç şirketin uzay araçları arasında ilk yörünge aracı olacak. 15’ten fazla yeniden kullanılma özelliği ile göze çarpan araç ayrıca otonom sistemleri ile de dikkat çekiyor. Kargo versiyonu ve mürettebatlı versiyon olarak iki farklı çeşidi vardır. Şirket Dreamchaser uzay aracı ile 2022’den sonra NASA için kargo taşıyacak.

 

Kaynakça


https://www.sncorp.com/press-releases/snc-details-for-leo-commercialization-and-commercial-space-station/

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz