Türk’ün Uzay Serüveni Başlıyor

Geçtiğimiz senelerde büyük bir sürprizle Türkiye Uzay Ajansı resmen kurulmuştu. Aradan geçen zamanlarda pek bir faaliyet göstermeyen ajans meraklı insanları biraz hayal kırıklığına uğratmıştı. Ardından 9 Şubat 2020 tarihinde büyük bir haber ile bütün gözler tekrar Türkiye Uzay Ajansı’na çevrildi. Gelin detaylara;

YENİ BİR İSİM ARAYIŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşen Milli Uzay Programı kapsamında Türkiye’nin uzaydaki hedefleri ve planları anlatıldı. Bu hedeflerden ilki bir Türk vatandaşını uzaya çıkarmak ancak öyle uzay turizmi kapsamında falan değil bilimsel amaçlarla göndereceğiz bir Türk vatandaşını. Aynı zamanda burada cumhurbaşkanımızdan bir istek de evet bir Türk vatandaşı çıkacak uzaya ama biz ona ne diyeceğiz? Türk astronot mu kozmonot mu yoksa başka bir şey mi. İşte halktan beklenen de bu yeni bir isim bulmak uzaya çıkan insanın Türkçe karşılığını bulmamız.

İLK HEDEF AY

Milli Uzay Programı’nın en önemli hedeflerinden biri de Ay. Türkiye’nin uzay yarışına girmesi uzayda güçlü bir devlet konumuna gelmesi için çalışan Türkiye Uzay Ajansı, uzaya ilk adım olarak Ay’ı hedefliyor. Cumhuriyetimizin 100. Yılında ilk olarak Ay yüzeyine sert iniş yapmayı hedefliyor. Ardından da 2028 yılında is yumuşak inişi planlıyor. Bu Ay misyonlarını uluslararası iş birlikleriyle yapılması planlanıyor. Şu ana kadar Ay’a başarılı iniş yapan 3 ülke var, bunlar: Çin, Amerika ve Rusya. Eğer Türkiye başarılı bir iniş yaparsa Ay’a uzay aracı indiren 4. ülke olma unvanını alacak, elbette ki sert inişler bu kapsamda değil başarılı bir şekilde uzay aracının Ay yüzeyinde sağ salim bulunması gerek.

YENİ GÖZLEMEVLERİ

Türkiye’de irili ufaklı çoğu üniversitelere bağlı 7 adet gözlemevi var. Bunlara ek olarak 2012 yılında yapımına başlana Doğu Anadolu Gözlemevi’nin bu yılın sonlarına doğru faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu gözlemevi 4 metrelik çapı ile Türkiye’nin en büyük gözlemevi olacak. Ayrıca, sahip olduğu özellikler ile Türkiye’nin ilk kızılötesi teleskobu olmaya hak kazanacaktır. Bunun yanı sıra, inşa edildiği yer (Palandöken dağı ve çevresi) dolayısıyla Dünya’nın 3. en yüksek gözlemevi olacaktır. Gözlemevleri bizim uzay maceramız için büyük öneme sahip yerleşkelerdir. Gözlemevlerinde çalışan bilim insanları evrenin derinliklerinden gelen elektromanyetik dalgaları tespit edip işleyebilme imkanına sahip olduklarında evrenimiz hakkında ufuk açıcı bilgilere kavuşmuş olacağız.

UZAYDAKİ GÖZÜMÜZ: UYDULAR

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu TÜRKSAT 5A Spacex şirketinin falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi. Böylece Türkiye’nin aktif uydu sayısı 7’ye çıkmış oldu bunların 4’ü haberleşme (TÜRKSAT 3A,4A,4B,5A) olmak üzere geri kalan 3’ü (Göktürk 1,2 ve Rasat) ise gözlem amacıyla hizmet etmektedir. Uzayda uydusu bulunan 30 ülkeden bir olan Türkiye, yeni milli uzay programı kapsamında uydu üretimine ve gönderilmesine önem verecek. Halihazırda planlanan ve hedeflenen iki yeni uydumuz var bunlar: İmece ve TÜRKSAT 5B. Yeni uyduların da aktif hale gelmesiyle Türkiye Uzay Ajansı’nın hedefi Türkiye’ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek. Bu sayede sivil ve askeri her alanda devletimizin elini güçlendirmiş olacak.

HEDEFLER VE BİZ

Milli uzay programı kapsamında açıklanan hedeflerin gerçekleştirilmesinde biz uzay meraklılarına da büyük bir iş düşüyor. Bu konuda her ne kadar uzay yarışını geriden takip etsek de bu yarışa girmemiz bile bizim için büyük bir adım. O yüzden uzay konusunda devletimizin arkasında durmalı ve elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu hedeflere ulaşılabilir mi?

YORUMLAR

  1. […] iki çeşidi vardır. Biri bizim Ay’ımız gibi doğal uydular diğeri ise geçtiğimiz günlerde milli uzay programı kapsamında fırlatılan Turksat 5A gibi olan yapay uydulardır. Gelin bize uzaydan arkadaşlık […]

  2. […] çalışmaya başlamıştır. Genç şirket,geliştirdiği yerli ve milli teknolojiler ile ileride Türkiye Uzay Ajansı ile de çalışmalara […]

Sizin Düşünceleriniz