Uzay kazaları#2 Columbia

Uzay kazaları serimizin ilk yazısında ilk mekik kazası olan Challenger mekik kazasını anlatmıştık. Bu yazıda ise ikinci mekik kazası olan Columbia mekik kazasını inceliyoruz.

Kaza

1 Şubat 2003 tarihinde yerçekimsiz ortamın insan fizyolojisine etkilerini ve çeşitli deneyler yapmak amacıyla fırlatılan Columbia uzay mekiği başarıyla yükselmiş ve uzaya ulaşmıştır. Ancak görevini tamamlayıp dönerken inişe 16 dakika kala yerden 62 kilometre yükseklikte infilak etmiştir. Bu olayda 1’i İsrail vatandaşı olmak üzere toplam 7 astronot hayatını kaybetmiştir. Bu kazadan sonra da uzay programının güvenirliği tartışılmış olmasına rağmen o dönem yapımı devam eden Uluslararası Uzay İstasyonu olduğundan dolayı NASA çalışmalarına devam etmiştir.

columbia

Columbia Kazasının Sebepleri

O dönem NASA‘nın en yaşlı mekiklerinden olan Columbia mekiği bu görevi ile birlikte 28 kez uçmuş olacaktı. Kazanın sebepleri için pek çok görüş olsa da 3 ihtimal üzerinde daha çok durulmuştur. Bunlardan ilki ve en olası ihtimal, mekik fırlatıldıktan sonra havada roketlerden kopan yalıtım parçalarının mekiğin kanadına çarpması sonucu kanadın zarar görmesi ve Dünya’ya dönüşte mekiğin karşılaştığı yüksek ısı sonucu patlamasıdır.

İkinci olası ihtimal ise mekikte İsrail vatandaşı bir astronot olduğundan dolayı bunun bir terör saldırısı olabileceğidir. Bu bana biraz halkın komplo teorisi gibi gelse de buda ihtimaller arasında

Üçüncü bir ihtimal ise mekikte bulunan bir kimyasalın nedeni bilinmeyen bir şekilde patlamasıdır. Bu ihtimalin olması diğerlerinin arasında düşük

Uzay kazaları serimizin ikinci kazasını da incelemiş olduk.Bu kazalar dahil insanlığın uzay serüveninde hayatını kaybeden her insanı saygıyla anıyorum.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz