Uzay Turizmi Nedir?

Şu ana kadar pek çok yazımda uzay ile ilgili çoğu şeyden bahsettim. Bugünkü yazımda ise sizlere son günlerde gündemde olan ama aslında çok uzun zamandır planlanan bir konudan bahsedeceğim: Uzay Turizmi. Uzay turizmi, insanların herhangi bir görev için değil de sadece güzel bir an yaşamak ve uzaya çıkma hissini tatmak amacıyla oluşturuldu. Uzay teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte uzay seyahatlerinin maliyeti düşünce uzay turizmi sektörü şirketler için daha cazip bir hale geldi.

Virgin Galactic

Amerika’da kurulmuş özel bir şirket olan Virgin Galactic, ticari uzay seferleri düzenlemek için kurulmuştur. Sir Richard Branson tarafından 2004 yılında kurulan şirket 11 Temmuz 2021 günü içinde şirketin sahibi Richard Branson’un da bulunduğu küçük bir ekip Unity ismini verdikleri araç ile uzaya çıktılar. Bu Unity aracının 22’inci testi idi ve ayrıca ilk insanlı testti. Uçağa benzer bir tasarım ile bildiğimiz uzay mekiklerinden farklı olan araç ile yerden yaklaşık 90 km yukarı çıkıp bir süre sonra geri yere iniş yaptılar. Ve bu yolculuk sayesinde Richard Branson astronot ünvanı almış oldu. Yerden 3 uçağın bağlanmış şekilde kalktıktan bir süre sonra ana araç (uzay uçağı desek daha doğru olur) tek başına yükselerek uzaya doğru yol aldı ve kabindekiler yerçekimsiz ortamı deneyimleme fırsatına eriştiler.Bu yolculuk hakkında yaklaşık 90 km yukarı çıktıklarından dolayı uzay sınırı kabul ettiğimiz  karman hattını (100 km yükseklikte) geçmedikleri için uzaya çıkmadı diyenlerin olduğunu da söylemek gerek ancak yerçekimsiz ortamı tattığı ve uzay sınırını geçmemiş olsa da sonuçta o sınır bizim koyduğumuz bir sınır o yüzden bence çok net bir uzay yolculuğuydu bu uçuş.

uzay turizmi

Blue Origin

2000 yılında Amerika’da Amazon şirketinin de sahibi olan Jeff Bezos tarafından kurulan şirketin genel amacı uzay yolculuklarının maliyetini düşürmek ve uzaya daha güvenli bir şekilde erişmekti. Blue Origin şirketi uzay turizmi alanında da gelişme kaydedip 20 Temmuz 2021 tarihinde şirketin ilk insanlı uçuşunu yapacağını duyurmuştu. Herkes bu fırlatmayı beklerken Virgin Galactic şirketi bir anda öne çıkıp 20 Temmuz tarihinden önce uzaya yolculuk yaptı. Her ne kadar araya Virgin Galactic’in girmesi ile bu uçuşun heyecanı azalsa da hala uçuşu iple çekenler var. Blue Origin şirketinin duyurduğu tarihe göre 20 Temmuz saat 16:00 sularında bir erteleme olmaz ise fırlatılacak.

Uzay Turizmi

Uzayın keşif sürecinden sonra uzaya ticari olarak sefer yapma aşamasına geldik. Artık şirketler uzaya bilimsel amaçlarla astronot göndermek yerine uzayı merak eden insanlar için roketlerini fırlatıyorlar. Bu insanlığın uzay serüveninde bence çok büyük bir gelişme aynı zamanda, uzay turizminin daha yepyeni bir alan olmasına rağmen şirketlerin rekabet halinde olması da sevindirici. Çünkü uzay seyahatlerinin maliyetini düşündüğümüzde bu yolculukların sadece üst seviye bir kısma hitap edeceğini düşünebiliriz ancak rekabet olursa fiyatların da düşeceğini düşünüyorum.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz