Yeni Bir İşletim Sistemi Doğuyor : HarmonyOs Nedir?

Huawei son beş yıldır üzerinde çalıştığı, iki yıldır da hakkında bolca konuştuğu yeni nesil işletim sistemi Harmony OS’u duyurdu. Akıllı aletlerin konuşması teknolojisiyle güçlendirilen işletim sistemi, tek dokunuşla telefondan otomobile, çamaşır makinesinden drone’a kadar tüm cihazların kontrolünü eline alıyor, cihazlar arası entegrasyonu uç noktalara taşıyor. Açıklanan tüm özellikleriyle işte Harmony OS.

İsmi Nereden Geliyor?

Aslında ismi ‘HongmengOS’du, ancak Huawei uluslararası pazar için onu ‘Harmony’ (uyum) olarak değiştirdi. Orijinal adı Çin mitolojisinde vahşi kaz anlamına gelir, ancak ‘Harmony’ (uyum) terimi, her şeye uyan tek bir çok cihazlı işletim sistemi olarak tasarlandığından gerçekten akıllıca tasarlanmış bir isim diyebiliriz.

HarmonyOs ve IoT

IoT terimini duymuşsunuzdur duymadıysanız da size hemen açıklayayım Internet of Things yani nesnelerin interneti anlamına gelmektedir. Teknoloji ile içleşen dünyamızda evimizde çoğu alet akıllı olmaya başladı. Akıllı ampulden akıllı televizyona akıllı fırından akıllı buzdolabına günlük hayatta kullandığmız gereçler internete bağlanmaya başladı. Fakat kullanacağınız eşya için önce eşyanın uygulamasını indirmelisiniz sonra telefonunuzla bunu bağlamalısınız. Her eşya için yeni bir uygulama ve farklı bağlanmalar. HarmonyOs bunun önüne geçiyor. Belli üreticiler ile yapılan anlaşmalar sonucu üretilecek ev aletlerinde HarmonyOs desteği olacak. Basit bir örnek vermem gerekirse : Siz fırında bir yemek yapmak istiyorsunuz yapmanız gereken şeyler çok basit. Telefonunuzu fırına yaklaştırın böylece nfs ile telefonunuz fırına bağlanacak. Sonrasında yapacağınız yemek türünü seçin ve orada tüm pişirme modları karşınıza çıkacak ya da buzdolabına yaklaştırın telefonu ve buzdolabında belirli yerlerin derecesini ayarlayarak hem enerji tasarrufu yapabilir hem de tüketeceğiniz ürünleri daha uzun ömürlerle saklayabilirsiniz. Bileğinizdeki saatten gelen verilere göre kan basıncı, oksijen miktarına göre o gün hazırlayacağınız meyve suyu karışımı telefonunuza geliyor ve akıllı blender ile enterge bir şekilde çalıştırabiliyorsunuz. Bunlar sizi çok şaşırtmadıysa, televizyon izlediğinizi düşünün fakat ses yapmamanız lazım süper cihaz menüsünde kulaklık sembolünü telefonunuza doğru sürüklediğiniz anda televizyonunuzun sesi kulaklığınızdan geliyor olacak. Böylece telefon üzerinden yönlendirdiğimiz cihazlar değil telefon sayesinde birbirleriyle konuşan cihazlar olacak.

Mükemmel Senkronizasyon

Telefonuzdaki oyunu tabletinize saniyeler içinde aktardığınızı ve oradan oynadığınızı düşünün fakat tek bir farkla oynadığınız oyun aslında tabletinizde değil ya da biriyle telefonda görüntülü konuşurken bir anda görüntünüzü başka bir cihazdan aktarın örneğin dronedan veya başka bir kameradan veya karşının görüntüsünüz televizyonunuza sürükleyin fakat mikrofon olarak telefonunuza bağladığınız mikrofonu kullanın. İşte böylesine mükkemmel bir entegrasyonun görüntü ve ses kaynaklarının çakışmaması için bağlı olan tüm cihazlar referans saat bilgisine göre çalışıyor.

Android ve IOS’u Geçtiği Noktalar

Sürekli takip ettiğiniz bir şey var mı? Twitter’da önemli bir hesabın twiti, beklediğiniz bir dm belki almak için düşmesini beklediğiniz hisse belki de satmak için artmasını beklediğiniz kripto para örnekler çoğaltılabilir. Almak istediğiniz ve o anki en önemli haberleri ana ekrandan yalnızca uygulamayı yukarı hafifçe kaydırarak görebiliyorsunuz. Böylece uygulamayı açmak için telefonunuzun harcayacağı ek bir enerjiye gerek kalmıyor. Toplu taşıma ücertini nfs üzerinden telefonla ödemek yeni bir özellik değil fakat ineceğiniz saati ve ineceğiniz durağı size söylüyor. İnmeniz gereken durağa geldiğinizde saatinize bildirim dahi geliyor genellikle yorgun ve hızlı uyuyan biriyseniz bu özellik tam size göre. Diğer işletim sistemlerinin yanı sıra bir oyunda gpu’nun yanında cpu’ya da yük paylaştırılarak hem daha akıcı bir oyun deneyimi size sunacak hem de daha yüksek performansta oynayabileceksiniz. Huawei’nin yaptığı bir çalışmada oynadıkları aynı oyunda iPhone 12 Pro Max 60 fps ile 3.9 saat çalışırken Mate 40 Pro ise 90 fps ile 5.1 saat çalışabildiğini aktardı.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz