İzlemeniz Gereken Bilim Kurgu Filmleri

Bu yazımda sizlere en beğendiğim ve izlediğinizde size pek çok şey katacak bilim kurgu filmlerinden bahsedeceğim.

1- Interstellar(Yıldızlararası)

7 Kasım 2014’te çıkan ilk filmimizin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan bulunuyor. Filmin, Matthew McConaughey, Anne Hathaway gibi isimlerin de bulunduğu yetenekli bir oyuncu kadrosu bulunuyor. Filmde Dünya’nın ömrü tükenmek üzere ve bu yüzden yeni bir gezegen bulmak ve orda yaşamak zorundalar. Bu görev için eski bir NASA astronotunu işe çağırıyorlar. Filmde ayrıca solucan delikleri,karadelik ve görelilik teorilerine de değiniliyor. Bu filmi izlediğinizde yeni bir şeyler öğrenebileceğinize söz verebilirim.

 

2-Ex Machina

2015 yılında yayımlanan filmin senaristi ve yönetmeni Alex Garland’dır. Film, bir yazılımcının patronu tarafından bir yapay zekayı test etmesi için çağırmasıyla başlıyor. Film başlıca ismini İngiliz matematikçi Alan Turing’den alan Turing testine dayanıyor. Turing testini de kısaca anlatmak gerekirse eğer bir insan, yapay zekanın verdiği cevaplar ile başka bir insanın verdiği cevapları ayıramıyorsa yapay zeka yeterince iyi üretilmiştir. Özellikle son dönemlerde yapay zekanın çok fazla gündemde olması sebebiyle izlemenizi öneririm.

3-Ready Player One

Steven Spielberg’in yönetmeni olduğu film 2018 yılında vizyona girmiştir. Film sanal gerçeklik gözlüğü ile oynanan bir oyun etrafında geçmektedir. Bu oyunu oynayanların amacı oyunun yapımcısının gizlediği parçayı bulmak ve onu bulduktan sonra oyunun kontrolünü ele almaktır. Görsel efektleriyle kendine çeken filmi izlemenizi öneriyorum.

4-Predestination

Predestination, Michael ve Peter Spierig’in yönettiği 2014 yapımı bir filmdir. Filmde bir zaman ajanının bir bombanın patlamasını durdurmak ve suçluyu yakalamak için zamanda yolculuk etmesi ile başlar. Ancak olaylar o kadar karışır ki işin içinden çıkılmaz bir hal alır. İzlediğinizde aklınızı karıştıracak “bu da neymiş be” dedirticek bir film istiyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

5-Geostrom(Uzaydan Gelen Fırtına)

Dean Devlin’in yönettiği ve başrolde Gerard Butler’in yer aldığı Geostorm adlı film 2017 yılında vizyona girmiştir. Filmde insanlar hava durumunu kontrol etmek için çok sayıda uydu üretmiş ve bu uyduları bir yerden kontrol ederek her şehrin hava durumunu ayarlayabilmişlerdir. Ancak bazı uydular çalışamaz hale gelir ve uyduların mucidinin uzaya çağırılması ile film başlar. Bence sürükleyici ve eğlenceli bir film olduğu için bu listede yer vermek istedim.

film

6-Upgrade(Yükseltme)

2018 yapımı bir film olan Upgrade, teknolojinin hayatı tümüyle kontrol ettiği bir gelecekte geçiyor.Bu teknolojilerden pek memnun olmayan başrolümüz Grey Trace yaşadığı bir olay sonucu teknolojiye bağımlı hale gelir. Yönetmen ve senaristi Leigh Whannell olan bu filmi seveceğinizi umuyorum. Ayrıca sürükleyici yapısıyla sizi kendine çekecektir.

7-In Time(Zamana Karşı)

Başrolün Justin Timbarlek olduğu bu film 2011 senesinde vizyona girmiştir. Filimde insanların 25 yaşına kadar büyürler ve 25 yaşına geldiklerinde yaşlanmayı bırakırlar. İnsanların zamanlarına çok önem verdikleri bu filmi Andrew Niccol yönetmiştir. Filimde insanların kolunda bir zaman sayacı bulunur ve bu sayaç insanların yaşayacağı ömrü belirler. Filmi beğeneceğinizi umarak iyi seyirler diliyorum.

YORUMLAR

  1. […] için bu sahnelerin en iyisi Star Trek’teki “Işınla beni Scotty” sahneleridir. En sevdiğim film serilerinden biri olan Star Trek’i izlerken acaba ışınlanma bir gün gerçek olabilir mi diye […]

Sizin Düşünceleriniz