AB Bitcoin İçin Uyardı! “Bütün yatırımlarınız yok olabilir!”

Son günlerde sayıları oldukça artan kripto paraların değerleri oldukça artmış durumda. Her geçen gün yeni bir crypto coin yani kripto para, piyasanın işlem hacmini büyütüyor. Son zamanlarda ortaya çıkan NFT‘lerle birlikte piyasa daha da değerlenmiş durumda. Ancak Avrupa Birliği bu konuda insanları uyarma girişiminde bulundu ve “Tüm yatırımlarınızı kaybedebilirsiniz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Her geçen gün daha da değerlenen kripto para sektörü için Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu açıklamada bulundu. Açıklamasında yılda 2 defa yayımlanan risk raporunda bu konuya değinen Avrupa’nın en üst düzey piyasa düzenleyicisi, yatırımcıların bütün yatırımını kaybedebileceği konusunda uyardı.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu, kripto paraların çok riskli olduğunu düşünüyor. (Şunu belirtmekte fayda var ki yatırım sağlanan neredeyse her şeyde %50’nin üzerinde risk vardır) Kurum ayrıca sürekli artan piyasa hacmiyle başka yatırımcıların ve mevcut yatırımcıların da daha fazla dikkatini çeken sektöre karşı bu alandaki yatırımların tehlikeye girmesi durumu için tetikte olmalarını öneriyor.

Şunu da tekrar hatırlatmak isterim, yatırım tamamıyla risk işidir. Kendi riskinizi alırsınız. Kimsenin “şuna yatırım yap” demesini beklememeli ve eğer ki birisinden yatırım tavsiyesi aldıysanız bile bu yatırımın kötü veya iyi sonuçları karşısındaki tek sorumlunun kendiniz olduğunuzu unutmamalısınız. Özellikle böyle bir piyasa diğerlerine göre daha hareketli olduğundan, risk seviyesi de diğer piyasalara göre oldukça yüksek. Bu sebepten dolayı insanlardan borç alarak veya bankanızdan kredi çekerek, maaşınızın tamamını kullanarak veya elinizde başka bir gelir olmadan bu işi tüm ana paranızla yapmak akıl kârı bir iş değil maalesef.

Bitcoin’in son dönemlerde büyümesini yavaşlatması ve biraz bir düşüş yaşamasıyla birlikte bu açıklamanın yerinde olduğunu da düşünebiliriz. Ancak gelecekte neler olacağını bilemiyoruz.

Bu içerik ,bir yatırım tavsiyesi olarak nitelendirilmemelidir.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz