Arızalanan Uçağın Pilotları ile Kule Arasındaki Konuşmalar Ortaya Çıktı!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayın ardından Boeing 777 tipi uçağın pilotlarının kule ile konuşmaları ortaya çıktı.

Kazada uçağın kalktıktan hemen sonra sağ motorun arızalandığı ve alev aldığı söyleniyor. Kule ile ve diğer pilotlarla yapılan konuşmada pilotların ağzından şunlar çıkmış:
“ Burada ne yapacağımız konusunda bir maksadınız var mı? Üstümüzden bir şey geçti. Bunu söylemekten nefret ediyorum ama bu uzun, silindir şeklinde bir nesneye benziyordu”.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 20 Şubat 2021 Tarihinde Denver Uluslararası Havalimanı’ndan kalkış yaparak Honolulu’ya uçması gereken United Airlines’a ait Boeing 777 tipi uçak kalkıştan birkaç dakika sonra bir sağ motor arızası geçirdi. Bu gelişme sonrasında ise pilotlar ve kule arasında geçen konuşmalar ortaya çıktı.
Pilotlar ve kule arasında geçen konuşmada ayriyeten şöyle bir konuşma geçti:

“ ÜZERİMİZDEN BİR ŞEY GEÇTİ, HIZLI HAREKET EDİYORDU ”


Sağ motoru arızalanan uçağın parçaları havalimanının 50 kilometre çevresine dağıldı.
Arızanın sebebi ise metal yorgunluğu olarak tahmin ediliyor. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) Başkanı Robert Sumwald ise kokpit seslerinin ve uçuş verilerinin kaydedildiği cihazların incelenmesinin ardından yaptığı açıklamada motordaki pervanede meydana gelen hasarın metal yorgunluğu göstergeleriyle uyumlu olduğunu söyledi.

Bu olaydan sonra onlarca uçak yere indirildi ve hizmetlerine son verildi. ABD menşeili uçağın üreticisi olan Boeing, Cumartesi günü Denver üzerinde kalkışa geçen uçağın arızalanan motoru hakkında diğer 777 tip uçakların tümünün yere indirilmesini önerdi. İncelemeler tamamen sonuç verene kadar Boeing’in 777 tipi uçakları geçici olarak yerde tutulacak. Aynı motorun kullanıldığı diğer uçaklar da hizmetten alınacak.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz