Kudüs’te Neler Oluyor?

Yine bir Ramazan ve yine bir İsrail zulmü. Siz değerli okuyucularımız için son günlerde Kudüs’te yaşanan hâdiseleri derleyip yazmak istedim.

Her şey bu mübarek ayın yirmi beşinci günü başladı. Zâhiren öteki günlerden farkı yoktu; zaten Mescid-i Aksa’da oruçlar açılıyor, diğer vakitlerin yanı sıra yatsı ve teravih namazları eda ediliyordu. Peki özel ne vardı? Tabii ki o gecenin Kadir Gecesi olma ihtimali…

Filistinli Müslümalar Ramazan-ı Şerif’in son cuma namazını Mescid-i Aksa’da cemaat hâlinde kıldıktan sonra ellerinde bayrakları ile İşgalci İsrail’in Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki uygulamalarına tepki gösterdiler, Hamas ve Mescid-i Aksa yanlısı sloganlar attılar, yaşananları prostesto ettiler. Andığım bu iki konuyu, Hamas ve Şeyh Cerrah Mahallesi’ni, bir sonraki yazımda açıklayacağım.

Aynı günün akşamına ise İsrail’in baskınını gördük. İşgalci İsrail güçleri, Mescid-i Aksa’da Müslümanlara karşı saldırıya geçti. Kıble Mescidi’nin içinde namaz kılan cemaate ses bombaları, göz yaşartıcı bomba ve plastik mermiyle saldırdı. Filistinlilerin karşılığı sadece taş ve cam şişeler oldu.

İşgalci İsrail güçleri Kıble Mescidi’nin dış kapısını kilitledi. Mescidin içerisinde aralarında yaşlı ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Müslüman mahsur kaldı. Kubbetü’s-Sahra Mescidi’nde de durum Kıble Mescidi’nden farksızdı, Müslüman kadınların etrafı kuşatılmıştı.

Saldırıların sadece burasıyla sınırlı kalmadığını da söylemek gerek. Salahaddin Caddesi, Babur Rahme Mescidi, Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin El-Amud (Şam) kapısı, Rahmet kapısı, Sahire kapısı, Silsile kapısı arbede yaşanan yerler arasında idi. Ayrıca yaralanan Filistinli Müslümanların tıbbi yardım aldığı Mescid-i Aksa içindeki kliniğe ateş açılıp, el bombaları ile saldırıldı.

Gerçekleşen Siyonist saldırıda İsrail Filistinlilerin baş ve gözlerini özellikle hedef aldı.

İftardan itibaren İşgalci İsrail tarafından gerçekleştirilen saldırıların sürmesine rağmen, Filistinli Müslümanlar sabah namazını eda edebilmek için tekrar Mescid-i Aksa’ya akın ettiler.

Gece boyunca yaptığı taarruzlarla yetinmeyen İşgalci İsrail, gün doğunca geniş çaplı operasyon düzenledi ve onlarca Filistinliyi gözaltına aldı.

Diğer bir taraftan Müslümanlar Mescid-i Aksa’yı mübarek Kadir Gecesi için hazırladılar.

Ancak bir engel vardı: geri çevirme. İşgalci İsrail güçleri, Kadir gecesini Mescid-i Aksa’da geçirmek isteyen ve bunun için Filistin’in farklı bölgelerinden gelenlerin Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya girmesini önledi. Filistinlileri taşıyan en az 40 otobüsün Kudüs’ün kuzeybatısındaki Ofer kampı ve kentin batısındaki Ebu Ğuş köyü yakınlarında geri çevrildiği aktarıldı.

Yüzlerce Kudüslü, işgal güçleri tarafından durdurulan otobüslerdeki yolcuları özel araçlarıyla Mescid-i Aksa’ya taşıdı. Otobüslerden inen yolculardan diğerlerinin ise yürüyerek Mescid-i Aksa’ya ulaştığı kaydedildi.

Tüm zorluklara karşın Kudüslü kaynaklar, Mescid-i Aksa’da Kadir Gecesi’ni ihya edenlerin sayısının 90 bini geçtiğini bildirdi.

Ancak tabii ki zulüm son bulmadı. Binlerce Filistinlinin Mescid-i Aksa’ya yönelmesinden rahatsız olan işgal güçleri el-Esbat kapısı, Şam kapısı Hıtta kapısı civarında Filistinlilere saldırdı. Hücum yapılan yerler zaman içerisinde genişledi.

Bitti mi? Tabii ki hayır.

Tarihler 10 Mayıs’ı gösterdiğinde Mescid-i Aksa’nın girişinde yüzlerce işgalci Yahudi, meclis üyesi Matan Kahana, Sharan Haskell ve Simha Rotman önderliğinde Mescid-i Aksa baskını için hazırlandı.

Filistinli gençler işgalcilerin ve siyonist yahudi gruplarının Mescidi Aksa’ya baskın yapmasını engellemek için giriş ve çıkışlara barikat kurdu.

İsrail, şaşırtmadı ve saldırıya başladı.

İşgalciler Mescidi Aksa’ya karadan saldırırken havadan da helikopteler ile Aksa’nın üzerinde uçuşlar düzenlendi.

İlerleyen saatlerde ise olaya Gazze şehri de bulaşmış oldu. Akşam namazının ardından Mescid-i Aksa’daki cemaate bir saldırı daha düzenleyen İşgalci İsrail polisi, Gazze’ye yönelik hava saldırılarına başladı.

Genel hatlarıyla yaşananlar bu şekildeydi, bir yanlışım olmuş ise yorumlar kısmında düzeltmekten çekinmeyin lütfen. Şimdi sıra ülkelerin tüm bu meydana gelenler hakkındaki tavırlarını incelemeye geldi.

İşler kendileri için “biraz” kızışmaya başlayınca dünya gündeminde de Gazze ve Kudüs olaylarının başlıklarını gördük. Yalnız çarpıtılmış bir şekilde!

kaynak: https://www.instagram.com/p/COsMZQsITzM/
“İnançlı insanlar cuma namazından sonra Yahudi askerlerine saldırıyor”

Yukarıdakilerin sadece birer örnek olduğu dünya basınının yanı sıra, ortada olan vahşeti, zulmü ve hissedilen acıyı paylaşan yerli ve yabancı isimler de vardı.

İnstagram sayfasına yüklediği bir video ile desteklerini ileten Pink Floyd’un solisti Roger Waters, yine Instagram hikâyeleriyle olaydaki tutumunu ortaya koyan Hadid kardeşler Bella ve Gigi, gazeteci Noor, birçok dijital içerik üreticisi, Emmy ödüllü yönetmen Hilal Saral, son zamanların beğenilen oyuncusu Berk Atan bu isimler arasındaydı.

Sizler de “Biz de oradaki kardeşlerimize destek olmak istiyoruz” diyorsanız Türk Kızılayı’nın bu konuda adım attığını bildirmekten onur duyarım. Filistin halkına Türk Kızılayı’nın web adresinden, 168 Türk Kızılay ücretsiz danışma ve bağı hattından, mobil uygulamadan, bankalarda bulunan Türk Kızılay bağış hesapları ile internet bankacılığından ve SMS yöntemiyle 2868’e FİLİSTİN yazıp göndererek mesaj başına 10 TL gibi bir ücret ile yardımda bulunabilirsiniz.

Kaynakça

Sizin Düşünceleriniz