SHGM, 737 Max’ler İçin Onay Verdi!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kısaca SHGM, neredeyse 2 seneden sonra yerde bekletilen 737 Max‘lerin yeniden uçurulması için yeşil ışık yaktı ve Uçuşa Elverişlilik Direktifini yayınladı.

Bu uçakların 12 tanesi Türk Hava Yolları’nın filosunda 1 tanesi ise Corendon Havayolları’nın filosunda. Ayriyeten THY, SunExpress ve Corendon’a ABD’den teslim edilecek uçakların da izni bekleniyor.

SHGM tarafından yayınlanan direktif şu şekilde:

“Bilindiği üzere, 29 Ekim 2018 ve 10 Mart 2019 tarihlerinde yaşanan iki ölümlü kaza sonrası Boeing B737-8 ve B737-9 MAX uçaklarının uçuşları tüm dünyada olduğu gibi 12 Mart 2019 tarihinde Ülkemizde de durdurulmuştur.

Sonrasında, ilgili hava araçlarının yeniden hizmete alınması amacıyla hava aracı tasarımı sahibi Boeing şirketi ile ABD Havacılık İdaresi (FAA) tarafından Ülkemizin de arasında bulunduğu ilgili hava araçlarının hizmette olduğu ülke havacılık otoriteleriyle gerekli tedbir ve uygulanması gereken işlemlere yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Bu kapsamda, yürütülen çalışmalar neticesinde Genel Müdürlüğümüz tarafından Ek’te yer alan Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED-2021/0001) hazırlanmıştır.

Bu bağlamda, anılan Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED)’nin uygulanması koşuluyla Ülkemiz ilgili operatörlerinde bulunan Boeing B737-8 ve B737-9 MAX tipindeki uçakların yeniden hizmete alınması Genel Müdürlüğümüzce uygun olarak değerlendirilmiştir.”

Direktifin orijinalini incelemek isterseniz diye aşağıya görseli bırakacağım.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz