Toto Wolff Bütçe Sınırlaması İhlalinde Ceza İstemiyor!

Mercedes’in takım patronu Toto Wolff ve diğer 3 takımın bu sene geçerli olacak bütçe sınırlaması ihlali karşısında ceza verilmemesi yönünde oy kullandığını açıkladı.

Formula 1, 2021 sezonunda geçerli olmak üzere bütün takımlara 145 milyon dolarlık bir bütçe sınırlaması getirmişti.

Finansal regülasyonlar, bu kuralın ihlal edilmesi halinde ihlal eden takım/takımlara finansal cezalar ve sportif kuralların cezalarının takımlara verileceğini söylüyor.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Formula 1 Komisyonu toplantısında, 3 takım (Red Bull, Alpha Tauri ve Ferrari) kuralların ihlal edilmesi durumunda spor kuralları cezası verilmesine karşı çıkmış. (Önce bu sınırlamayı isteyip sonrasında karşı çıkmak da ne bileyim.. :D)

Cuma günü verdiği röportajlarda Toto Wolff, F1’in bütçe sınırlaması kuralıyla alakalı “Açıklığa kavuşturulması ve detaylandırılması gereken konular” olduğunu belirtti.

Toto Wolff’ün söylediğine göre “Takımların çoğu, yani 10 takımdan 7’si, bütçe sınırlamasının ihlal edilmesi durumunda sportif yaptırımların uygulanmasına ‘Evet’ oyu attı.”.

“Şu anda bütçe sınırlamasını ihlal ederseniz, sadece finansal yaptırımlara maruz kalıyorsunuz. 3 takım, bu oylamada ‘hayır’ oyunu kullandı yani bir nevi ‘finansal bir cezayı alabiliriz ama sportif cezalar olmaz’ dediler.”.

“Bu biraz garip ama şimdi neden bunu istemediklerini, hangi regülasyonlarla rahat hissetmediklerini anlamamız gerek. Şu anki hedefimiz önümüzdeki haftalarda bu sorunu çözmek ve sonrasında herkes finansal regülasyonları ihlal etmenin cezalarının, teknik regülasyonları ihlal etmekle aynı olması gerektiğini anlamalı.”

(Bu kuralın getirilmesindeki temel amaç araçların geliştirilmesi açısından sınırlama getirmekti. Mercedes’in sürdürdüğü dominans sürekli yükseliyordu. Takımlar bu sebepten dolayı kabul etmiş olabilirler ancak bu kuralın getirilmesine Ferrari’de katılmıştı. Şahsen her yarışta araçların parçalarının parçalanma ihtimalinin çok yüksek olduğu bir sporda en azından araç yenileme için harcanacak bütçenin diğer bütçelerle birlikte tutulmaması taraftarıyım.)

Red Bull takım patronu Christian Horner, Cuma günü bütçe sınırlamasının ihlal edilmesi durumunda verilecek cezaların ‘zaten açık’ olduğunu belirtmişti.

Konu hakkında yorum yapan Horner;

“Prosedürler hakkında tartışmalar var ki bütçe sınırlaması yeni bir regülasyon olduğundan bu normal. Kurallar hakkındaki her şey son halini alıyor. Umuyorum ki önümüzdeki 1 ay içinde prosedürler açıklığa kavuşturulacak.”

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz