Arayış – Annem İnceleme

Annem, Sumru Yavrucak ve Özge Gürel’in başrollerini paylaştığı, Mustafa Kotan’ın yönettiği, Ayşe Balıbey Tanıl, Evren Erdoğan ve Bener Karaçor’in senaristliğini yaptığı 2019 yapımlı sinema filmi . Bir anne ve özünden utanan kızının hikayesini konu ediniyor.

Özet

Nazlı ( Özge Gürel ) annesinden ve memleketinden utanan ve bir an önce üniversiteyi kazanıp uzaklara gitmek isteyen bir genç kız. Nazlı’nın annesi Ayşe ( Sumru Yavrucak ) ise kızı için her şeyi yapan, babasına rağmen kızının okuması için savaşan her türlü fedakarlığı yapan bir kadın. Köyde yaşamak istemeyen Nazlı üniversiteyi kazanır ve her şeyi geride bırakıp İstanbul’a gider. İstanbul da kendini bulacağını sanan Nazlı yıllar sonra köyüne, annesinin yanına dönmeye karar verir. Peki bu dönüşünün sebebi ne?

“Ben bir dram filmiyim ve sizi ağlatmak için yazıldım” diyen film sözünü tutuyor, ağlatıyor. Ama film insanları nasıl ağlatırız diye oturulmuş bir sürü şey yazılmış ve bunlar arka arkaya çekilip sunulmuş gibi. Aynı zamanda filmin hep aynı mevsimde geçmesi, bazı karakterlerin bir dekor gibi girip çıkmasıyla filme çok zorlama bir senaryoya sahip havası katıyor.

Oyunculuk

Sumru Yavrucak’ ı görüp izlemeye karar verdiğim filmde Yavrucak’a bir kere daha hayran kaldım. Mükemmel bir oyunculuk. Ayşe karakterini başka bir oyuncu oynayamazdı. Ayşe karakteri aynı zamanda güzel yazılmış da bir karakter. Bu topraklarda yaşayan çoğu anne gibi fedakar, sevecen ve savaşçı.

Ama aynı şeyleri Nazlı karakteri için söylemek çok zor. Bir kere karakter tamamıyla kurgusal. Bu da izleyenin hikayeye ısınmasını zorlaştırıyor. Nazlı memnun olmayan bir karakter ama bu memnuniyetsizliğin sebebi filme yedirilememiş. Köyünden, ailesinden utanması için bir dış hayat görmesi gerek ki sebebi olsun, ama altı doldurulmadığı için Nazlı’nın memnuniyetsizliği hikayeyi samimiyetten ve gerçeklikten uzaklaştırıyor. Bu yüzden Nazlı’ya gerektiği kadar üzülemedik. Bir de film boyunca Özge Gürel yerine başka birisi oynasaydı, özellikle duygusallığın en üst noktaya çıktığı sahnelerde, nasıl olurdu diye düşünmekten kendimi alamadım.

Duygudan bahsetmişken filmde az sahnesi olsa da o sahnelerinde bakışları ve duruşu ile her şeyi anlatan Nazlı’nın eşine hayat veren Sercan Badur’u unutmamak gerek. Kendisinin filmin sonlarına doğru salya sümük ağladığı bir sahne var ki kendisi bu sahnede oyunculuk dersi vermiş. Keşke kıymeti daha çok bilinse, daha çok filmde dizide görebilsek Badur’u.

Genel olarak Annem filmi fragman gibi bir film olmuş. Finalinde ‘geride kalmayı çok güzel anlatmış’ diyenler olsa da ben ‘bu son için çok mu düşündünüz’ diyenlerdenim. Nazlı ve annesinin hikayesini anlatan filmimiz Ağlamayı seven, dram filmi meraklıları için tatmin edici bir film.

“Özümden kaçtıkça kendimi bulurum sandım. -NAZLI”

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz