Kitap Analizi #2 : Empati

Kitap Analizinde Neler Olacak ?

Siz saygıdeğer okuyucularımıza “kitap analizi” serimizde okumaktan keyif aldığım “Empati” kitabını sadece temasını anlatarak analiz yapıp önereceğim. Okumasanız bile aklınızda kalacağına eminim. Bu seriyi beğenmenizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Empati kitabıyla “Empati Köşesi” yazı serimizin bir bağının olduğunu düşünürseniz haksız sayılmazsınız. Lise dönemimden beri insanları anlama serüvenime bir isim vermemi sağlayan bir bilim kurgu romanı olduğu için sizlere şiddetle öneriyorum. Benim gibi insanları anlamaya çalışma gafletine düşen arkadaşlara sabır diliyorum.

Adam Fawer kimdir?

Adam Fawer (d. New York, 1970), Amerikalı roman yazarı. İlk romanı Olasılıksız, on sekiz dile çevrilmiş ve “en iyi ilk roman” dalında 2006 International Thriller Writers Ödülünü kazanmıştır. 2008 Nisan ayında da ikinci romanı olan Empati çıkmıştır. Empati, 2008 yılında AlmancaJaponca ve Türkçe yayımlanmıştır.

Fawer, Pennsylvania Üniversitesi‘nde lisans ve lisansüstü derecelerini tamamlamıştır. Stanford Graduate School of Business’da MBA‘ini yapmıştır. Kariyeri esnasında Fawer; Sony Music, J.P. Morgan ve son olarak da About.com gibi türlü şirketler için çalışmıştır. Fawer, hayat arkadaşı ve iki oğluyla New York‘ta yaşamaktadır.

Empati?

Empati, Amerikalı yazar Adam Fawer tarafından kaleme alınan 2008 basım tarihli gnostisizmempatisinestezi gibi konuları eksenine oturtmuş 689 sayfalık bir romandır. Geçmişte yaşanan bazı olayların akılcı bir biçimde birleştirildiği romanda, Elijah Glass ve Winter Zhi isimli iki karakterin başından geçenleri öğreniyoruz.

Kitabı ilk elime aldığımda çoğu insan gibi sayfa sayısı benimde gözümü korkutmuştu. Akıcılık konusunda ise ilk 50 sayfadan sonra açıldığını size gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Kitabı 4 günde bitirmiş olduğum gerçeğini de sizden gizleyecek değilim.

Adam Fawer, her insanın içinde Empat olduğuna dair bir his oluşturacağına düşünüyorum. Elbette kurgusal anlamda bir empatlıktan bahsetmiyorum. Bahsettiğim empatlık insanlara duygu aşılamak veya duygularını onların elinden arındırıp kendi benliğinde hissetmek.

Fawer kitabında iki çeşit empatlık yeteneğinin olduğunu baz alıyor. Duyguları aşılayanların insanlara hükmetme ve onları yönlendirme derecesinde olabileceğini yazıyor. Saygıdeğer okuyucularımız bunu yapabilme ihtimaliniz sizce %’lik olarak kaçtır? %0 demenizi beklemiyorum. Hatta insanlara güler yüzünüzle ya da şiddet ile duygu aşılayabileceğinizi bildiğinizi düşünüyorum.

Bir diğer empatlık yeteneği de duyguları kendi içine çekmek. Bunun da olasılığı takdir edersiniz ki sıfır değil. Hatta en açık örneği de 0 – 12 yaş arası çocuklardır. Düşününce çocuklar saf ve temiz doğmasalardı. Onlardan korkmamız gerekirdi. Kanaatimce her insan empatlık yeteneğini yaşlanarak yitirir.

Eğer ki almayı ve okumayı düşünüyorsanız kitabımızın arkasına bakmayı unutmayınız.

Kısaca kitabı anlatmadan siz saygıdeğer okuyucularımıza bunları aktarabildim. Bu toplumsal felaketlerden kurtulmamızı umarak sizlere huzurlu günler diliyorum.

Kaynakça

– https://tr.wikipedia.org/wiki/Adam_Fawer

https://tr.wikipedia.org/wiki/Empati_(roman)

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz