67. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı Sahibini Buldu

Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye takdim edilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikaye Armağanı’nın 67’ncisi sahibini buldu. Şermin Yaşar “Deli Tarla” adlı eseriyle ödüle layık görüldü.

sait faik abasıyanık
Sait Faik Abasıyanık Heykeli (Burgazada)

Doğan Hızlan’ın Başkanlığında toplanan Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Prof. Dr. Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’den oluşan Sait Faik Hikaye Armağanı jürisi, 67. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı’nı “İnsan psikolojisinin karanlık yanlarını ustaca kurulmuş olay örgüleri ve ironik bir dille anlatmakta göstermekte olduğu başarıdan dolayı” Şermin Yaşar’ın “Deli Tarla” adlı kitabına vermeyi uygun gördü.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ahmet Salcan ödüle layık görülen Şermin Yaşar’ı ve yayıncısı Doğan Yayınları’nı içtenlikle kutladığını belirttikten sonra şu sözlerle devam etti: “Sait Faik’in öykü bayrağı her yıl, daha da güçlü bir birikimle havalanıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları olarak bu saygın ödüle katkı sağlamak bizler için onurdur.”

Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı Nedir?

1955 yılında Sait Faik’in annesi Makbule Abasıyanık’ın emekleriyle kurulan Sait Faik Hikaye Armağanı 1964’ten beri Darüşşafaka Cemiyetince veriliyor. Sait Faik’in vasiyetnamesi üzerine dönemin ileri gelen edebiyat ustalarını bir araya getiren jüri, o yıl içerisinde yazılan en iyi hikayeyi seçerek “Sait Faik ve Makbule Abasıyanık Hikaye Armağanı” veriliyor.

Her yılın yazarın ölüm yıldönümü olan mayıs ayında verilen armağanla ilgili olarak 2012’den itibaren Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile işbirliği içindedir. Geçtiğimiz yıl Sait Faik Abasıyanık Öykü ödülü “Döngel Dünya” isimli kitabı ile Ethem Baran’ın olmuştu.

Şermin Yaşar Kimdir?

Yazar 1982 yılında Almanya başkenti olan Berlin’de dünyaya gelmiştir. Eğitimini Türkiye’de alan, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olan yazar yine bu alanda yüksek lisansını yapmıştır. Tarihi Hoşça Kal Lokantası, Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu ve Gelirken Ekmek Al isimli öykü kitaplarını edebiyatımıza kazandırmıştır. Çok Hayal Kuran Çocuk, Oyun Takvimi, Dedemin Bakkalı, Kuş Masalları, Abartma Tozu, vd. yazarın çocuk kitapları arasındadır.

Saygıdeğer okuyucularımız bu edebiyat ile alakalı bülten yazımızı okuduktan sonra edebiyata dair ufak da olsa bir yakınlık hissediyorsanız “Edebiyatta Çilenin Önemi” yazıma bir göz atmanızı öneriyorum.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz