“Troll Hunters” Dizi İncelemesi

Büyülü varlıklar olan Troller ve sıradan insanların aynı dünyada birbirlerinden tamamen izole bir şekilde yaşadığı bir evrende; sıradan bir lise öğrencisinin tesadüf eseri bulduğu Merlin’in Tılsımı ile “Troll Avcısı”na dönüşümüne tanık olduğumuz ve bu gelişmenin ortalığı birbirine kattığı “Troll Hunters (Troll Avcıları)” dizisine hep beraber göz atalım.

Bir Netflix Orjinal Dizisi

Tam adı “Troll Hunters: Tales of Arcadia” olan çizgi dizi, bir Netflix orjinal yapımı. Benim gibi izleyiciler için burada bulunan “Netflix Orjinal Yapımı” ifadesi bu diziyi izleme sıralamasında geriye çekebilir belki ama bunu yapmayın çünkü bu çizgi dizinin arkasında DreamWorks Animation ve Double Dare You Productions var. Yine de söylemeden edemeyeceğim “Arcadia” gerçek dünyada Yunanistan sınırları içerisinde bulunurken, hangi akla hizmet dizideki karakterleri Amerikan olarak gösterdiklerini anlamak bir hayli güç.

Bozgunun Başlangıcı

Kendisi de bir troll olan Kara Gunmar’ın trollerin ve insanların yaşam alanlarını birbirinden ayıran duvarı yıkmak istemesi ve iki dünya arasında bir savaşa neden olması ile başlayan hikayemiz daha sonraları bu savaşın bir ayrımdan çok daha fazlası olduğunu izleyiciye göstererek devam ediyor. Burada dikkat çekmek istediğim konu Gunmar’ın, büyücü Merlin’in en yetenekli çırağı ve en büyük düşmanı olan Morgana Pale’in yönlendirmesi ile insanların trollere ait olan toprakları çaldığını düşünmesi ve bu toprakları geri alarak barış getirmek istemesi. Sanırım karakterlerin neden Amerikan olduğunu anlamak o kadar da güç değilmiş, göründüğü gibi kendilerine ait olmayan topraklara barış götürüyorlar (!).

Troll Avcısı ve Kara Gunmar

Ayrıca, Büyücü Merlin ve Cadı Morgana arasındaki savaşa odaklanan ve Kral Arthur Efsanesi’ne farklı bir bakış açısı kazandıran “Merlin” dizisi hakkında yazdığım inceleme yazısına BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlk İnsan “Troll Avcısı”

Sıradan bir lise öğrencisi olan Jim Lake Jr. , arkadaşı Toby Domzalski ile beraber okula giderken sınava yetişmek için normal yoldan değilde su kanalından geçmek isteyince olan oluyor ve Merlin tarafından Trolleri koruma görevi verilecek kişiyi seçmek için yapılan tılsım, ilk insan Troll Avcısı olarak Jim’i seçiyor ve bu iki genç tarafından bulunuyor. Başlarda bu tılsımın sadece havalı bir oyuncaktan ibaret olduğunu düşünen ana karakterimiz Jim, daha sonraları yan karakter gibi gözüken ama hikayenin temelini inşa eden Blinky Galadrigal ve Aaarrrgghh (yanlış yazmadım, gerçekten adı bu) ile tanışınca ne kadar ciddi bir durumun ortasına düştüğünü anlıyor.

Soldan Sağa: Blinky Galadrigal, Claire Nuñez, Jim Lake Jr., Toby Domzalski ve Aaarrrgghh (Aarghaumont)

Aramızdaki Diğerleri

Aslında hepimizin ara sıra düşündüğü “Ya bu dünyada da yalnız değilsek, ya akıl sahibi başka varlıklar aramızda gizleniyorsa” düşüncesinden hareketle yazılmış bir senaryona sahip olan Troll Hunters, gerçekten de izledikçe tüm karakterlerden şüphe duymaya başlayacağınız ancak dizi boyunca her şüphenizin giderileceği bir senaryoya sahip. Trolllerin yanında goblinler, gnomelar ve daha bir çok fantastik yaratığı içerisinde bulunan bu evren; fantastik dizi ve film izleyicileri için oldukça keyifli bir dünya sunuyor.

Her birisi 20 dakikalık 23er bölümden oluşan 3 sezona sahip bu çizgi diziyi tam kapanma kararının verildiği ve Ramazan ayı içerisinde bulunduğumuz bu dönemde, farkında bile olmadan bitirebilirsiniz. Yine de her dizinden sonra yaşanılan boşluk hissini yaşamamanız için seyretmeye “Büyücüler: Arcadia Hikayeleri” ve “3 Altında: Arcadia Hikayeleri” yapımları ile devam edebileceğinizi de ekleyeyim. Şahsen bu iki yapımı da izlemek için sabırsızlanıyorum.

Sizlerde incelemesini yazdığımız ve sizlerin izlediği dizi ve filmler hakkındaki görüşleriniz ile bizim için önerdiğiniz dizi ve filmleri yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

O zaman;

“YÜCE MERLİN’İN İSMİYLE, GÜN IŞIĞI BİZİM EMRİMİZDE”

İyi seyirler.

Büyücü Merlin

YORUMLAR

  1. E tabi ne sandın dünyadaki en iyi seri 😎✌🏻✌🏻✌🏻 ama bir yanlışlık var tılsım tesaduf eseri seçmedi Jim’i zaten seçilmişti

    1. Evet, zaten seçilmişti ama başta bunu bir tesadüf olarak gösteriyor :D. Yakın zamanda “Büyücüler: Arcadia Hikayeleri” ve “3 Altında: Arcadia Hikayeleri” için de inceleme yazıları yayınlanacak. “3 Altında” yı henüz izlemedim ama büyücüler aynı hikayeyi geçmişte güzel bir şekilde anlatmış gibi duruyor

Sizin Düşünceleriniz