Yürüyüş (The Walk)

«

Ahşap oyuncaklar, “Montessori” ve “doğallık” kavramlarıyla geçmişteki ünlerini tekrar kazandılar, ebeveynlerin gözdesi hâline geldiler. Artık çocuklarının sağlığını düşünen, kaliteli ve eğitici vakit geçirmesini isteyen anne-babalar fabrikasyon ürünlerden uzak durmaya çalışıyor, ellerine tahtadan parçalar veriyorlar. Bunlar kimi zaman bloklar, kimi zaman yap-bozlar oluyor. Yaş ilerledikçe de yerini usulca arabalara, uçaklara, evlere, beşiklere bırakıyor. Peki sizlere ortaya konulan yeni bir projeyle rollerin değiştiğini söylesem? Evet, yanlış duymadınız. Artık onlardan bir tanesi bizim ellerimizde olmayacak, hatta onun elini biz tutacağız.

The Jungle (Orman) ile yakaladıkları olağanüstü başarının ardından Good Chance, dünyaca ünlü War Horse (Savaş Atı) yaratıcıları Handspring Puppet Company işbirliğinde şu zamana kadarki en özel çalışmasını sunar: Yürüyüş – mültecileri destekleyen, gezici sanat ve umut festivali.

İşte Küçük Amal

Siz isminin “Küçük” olduğuna bakmayın çünkü kendisi 3.5 metre boyunda! Yapımı yaklaşık 3 yıl sürmüş kocaman cüssesiyle Amal’ımız, dokuz yaşında, Suriyeli mülteci bir kız çocuğunu temsil ediyor. Annesini aradığı bu yolculuğa Türkiye-Suriye sınırından başlayan Amal, beş ay boyunca İtalya, Fransa ve Almanya’nın da içerisinde olduğu toplam 8 ülkeden geçip 8000 km yol teperek Birleşik Krallık’a ulaşacak. Böylece genç mültecilerin ihtiyaçlarına dikkat çekecek.

Amal, kelimenin tam anlamıyla “yürüyecek” çünkü kukla formunda inşa edilmiş bu mülteci kızımızı canlandırmak için dört kukla sanatçısı görev alacak: her bir kolda birer, bir belinden destekleyen ve ayakların üstünde yürüyen bir adet kukla sanatçısı. Bu dört kukla sanatçısı aynı zamanda Küçük Amal’ın yüzünü, başını ve gözlerini hareket ettiren karmaşık ipler dokuması olan ‘arp’ın kontrolünden de sorumlu olacaklar.

Net bir şekilde görülen dört kukla sanatçısı

Küçük Amal, güzergâhı boyunca şehir merkezlerinde, kasabalarda ve köylerde düzenlenecek yüzlerce kültürel etkinlikle karşılanacak. Gittiği her yerde, bireysel sanatçılar ve topluluklar onu karşılayacak, şehre yayılan festivallerle, şiir, müzik tiyatro ve dans performanslarıyla hoş geldin diyecek.

Bizi Unutmayın!

“Dünyanın ilgisi şu an başka yöne kaydığı için, mülteci krizini yeniden masaya yatırmak ve etrafını saran anlatıyı değiştirmek daha da önem taşıyor. Evet, mültecilerin yemek ve yorgana ihtiyacı var ama aynı zamanda gururlu bir yaşama ve seslerini duyurmaya da.” diyen projenin sanat yönetmeni Amir Nizar Zuabi, Temmuz-Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek bu festivalin büyük düşünmemiz ve daha büyük hareket etmemiz için ilham vermesini istediğini dile getirdi.

Yerlerinden edilmiş, çoğu ailesinden ayrı düşmüş tüm çocukların imgesi hâline gelen Küçük Amal şu acil mesaja beden verecek: “Bizi unutmayın”

Sanatın Rolü

Festival hakkındaki yorumuyla sanatın birliktelik üzerindeki etkisine dikkat çeken Safe Passage CEO’su Beth Gardiner-Smith’in kurduğu “Kamusal tartışmanın kutuplaştığı, ve mültecilere güvenli ve yasal yolların kapatıldığı bu zamanda, gündemi değiştirmek ve insanları bir araya getirmek için sanatın önemli bir rolü bulunmakta.” cümlelerin ardından tüm bu Yürüyüş tamamlandığında nasıl yaşadığımız ve bizim için ‘ev’in ne demek olduğuna dair içten sorgulamaların sanatsal birer seyahatnameye dönüşmesi fazlaca netlik kazanıyor.

Ayrıca sanatın ne denli mühim olduğunun bilincindeki İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı), projenin Türkiye yapımcısı olduğunu duyurdu. Bir sürü sanatsal ve kültürel etkinliği bünyesinde barındıran, köklü bir geçmişe sahip bu vakıf, 20’ye yakın etkinlik sunarak yolculuğun Gaziantep’le İzmir (Çeşme) arasındaki sorumluluğunu yükleniyor.

yürüyüş

Sizce ünlü sanatçıları, önemli kültür kurumlarını, toplulukları ve insani yardım kuruluşlarını aynı çatıda toplayan bu maceraperest, kamuya açık festival amacına ulaşarak küresel pandemi karşısında her zamankinden daha da savunmasız milyonlarca çocuğu hatırlatabilecek mi?

Kaynakça

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz