Canlılar Geçidi: Hangi Tavuğu? Neden?

Türkiye’de kırsal kesimlerde fazlasıyla yapılan kümes hayvancılığını, hobi olarak da yapan bir kesim var. Kendi bahçenizde istediğiniz tavuğu beslemek ve kendinizi yumurta masrafından kurtarmak mümkün. Peki “Hangi tavuk yumurta verir?, Hangi tavuk et için daha uygundur? veya Beden bu tavuğu seçmeliyim?” diye düşünüyorsanız bu yazı size göre. Aşağıda birlikte tavuk cinslerini kategorilerine ayırarak bakacağız. 

Öncelikle tavuk cinsleri üçe ayrılır; 

Tavukların cinslerine göre yetiştirilme amaçları da değişiyor tabii. Etlik tavuklara baktığınızda aslında ayrı bir iş olan tavuklardır. Genelde bir firma ile anlaşıp civcivken alıp 50 gün içinde firmanın istediği kiloya getirip kesime yollanılan ve bundan gelir elde edilen tavuklardır.

Süs tavukları biraz daha hobi amaçlı beslenilen tavuklardır. Adından da anlayabileceğimiz üzere diğer tavuklara göre biraz daha süslü ve paçasında tüy olan hayvanlardır. Tabii ki görünüşünden dolayı iyi baktığınız süs tavuğunuza da rağbet olacaktır.

Ve bir diğer yazımda anlattığım yumurta tavukları. Yumurta tavukları genellikle bahçesinde besleyen insanların marketten alacağı yumurta ihtiyacını karşılayan tavuklardır. Fakat büyük düşünürseniz daha fazla tavuk ile yumurtalarını satarak kar elde edebilirsiniz. Bu da sizin için ayrı bir gelirdir. Aslında baktığınızda hayvancılık gelir üzerinedir. Her türlü hayvandan gelir elde edebilirsiniz.  

Etlik Tavuklar 

Etlik tavuklar yukarıda da bahsettiğimiz gibi kesim için beslenilen tavuklardır. Diğer tavuklara göre yumurta verimi daha az olduğu için bu tavuk cinsleri etlik olarak kullanılmaktadır. Ve belirli kiloya ulaşmaları için diğer tavuklara göre daha fazla yem tüketirler. Tavuklar yumurtadan çıkıp civciv olduktan sonra 45-50 gün içerisinde istenilen kiloya ulaşarak etlik olarak kullanılırlar. Bu tavukların etlik olarak seçilmesinin sebebi de fazla yem tüketerek daha hızlı gelişmesidir. Ne kadar hızlı gelişirse çark o kadar çabuk döner. Sonuçta kesimden sonra sofralarımıza geliyor dimi. 

 

Broiler Tavuk 

Broiler etlik tavuk cinsleri 50 günde 2kg ağırlığa, 100 günde ise 4-5kg ulaşabilirler. 

Sasso Tavuk 

Sasso etlik tavuk cinsleri yumurta alanında da kullanılan tavuklardır. 100 günlük bir sasso tavuk 3,5kg kadar gelmektedir. 

Süs Tavukları  

Süs tavukları isimlerinden de anlayacağımız üzere görüntü olarak oldukça dikkat çeken cinstir. Süs tavuklarını hobi olarak bakıldığı gibi yumurtasından faydalanılan da vardır güzelliği para eden de. Genellikle süs tavukları dış görünüşlerinden dolayı dikkat çekmektedir. Şimdi belki de hiç görmediğiniz ve gördüğünüzde çok şaşıracağınız çok farklı birkaç süs tavuğu inceleyeceğiz. 

Ejderha Tavuğu 

İsmini öğrendikten sonra hemen bir merak sarmış olmalı. Bu tavuk adını ayaklarının görüntüsünden almıştır. Bir başka deyişle ‘’Ejderha Ayaklı Tavuk’’ olarak biliniyor. Ejderha tavuğu ağırlığı 6kg ağırlıklara kadar ulaşabiliyor. Ayakları ise bir insan bileği kalınlığına çıkabiliyor. Vietnam’da bulunan bu ender görülen tavuk cinsini ilk gördüğünüzde belki iğrendiniz belki şaşırdınız. Fakat bu tavuğun bacaklarından yapılan çorbanın yaklaşık 800 dolara satıldığı söyleniyor. Ve tabii ki bacaklarından yapılan çorba bu kadar pahalı ise kendisi ne kadardır diye düşündürtüyor. Bu cins tavuklar kraliyet aileleri için yetiştirildiğinden dolayı en değerlisi olarak gözükmektedir ve fiyatı yaklaşık 1800 dolardır. Ender bulunmasının da fiyata etkisi vardır tabii ki. 

İran Tavuğu 

Bir kerede 20 yumurta bırakabilen İran tavukları 12 yıl yaşayabilmektedir. Süs tavuğu olarak kullanılmasının yanında yumurta tavuğu olarak da kullanılabilir. Tadı lezzetli olduğundan Avrupa’daki lüks restoranlarda kullanılıyor. 

Hint Tavuğu 

Dövüş horozu olarak da bilinen hint horozlarının en bilinen özellikleri bir kerede 10 yumurta bırakmalarıdır. Yılda en fazla 40 yumurta verirler. 

Polonya Tavuğu 

Yılda ortalama 100-150 yumurta veren bu tavukların üreme oranı da bir hayli düşüktür. Bu yüzden de değerli bir hayvandır. 

Endülüs Tavuğu 

Yıllık yumurta verimi 150-200 olan bu tavuğun ortalama ağırlığı da 4-5kg civarındadır. 

Zibrit Tavuğu 

Bu tavuklar altın, gümüş, devetüyü gibi renklerde bulunurlar. Yıllık ortalama yumurta verimi 50-70 arasıdır. Fiyatları ise  300-400TL arasında değişiklik gösteriyor. 

Anlattığımız süs tavuklarının bir de alt başlığı olan paçalı tavuklar var. Bu tavukları da kısaca görelim. 

Brahma Tavuk 

Brahma Tavuk oldukça gösterişli ve fazla tüyleri olan bir cinstir. Yılda ortalama 100-150 yumurta vererek veriminin az olduğunu gösteriyor. Brahma Tavuğu yumurtası fiyatları normal yumurtalara göre biraz daha pahalı satılıyor. Büyüklüğüne göre 10-30TL arası değişen fiyatlar artı bir gelir kapısı oluşturabiliyor. 

Cochin Tavuk 

Bu tavuk cinsi Dev Cochin ve Cüce Cochin olarak ikiye ayrılır. Oldukça tüylü olan bu tavukların yumurta verimleri düşüktür. Bu yüzden süs tavuğu olarak beslenir. Cüce cochin tavuğu ise aynısının sadece küçüğüdür. 

Sultan Tavuğu 

Bu tavuklar da paçalarındaki tüylerden olsa gerek gösterişli ve güzel görünen tavuklardır.

Habeş Tavuğu

 

Yılda yaklaşık 100-150 yumurta verimi vardır. Oldukça süslü olduklarından dünyada dikkat çekiyor ve dünyanın en güzel tavuğu olarak bilinmektedir. Habeş tavuğunun fiyatı büyüklüğüne göre 200TL’den  başlamaktadır. 

 

Yumurta Tavukları 

 

Ligorin Tavuk 

Yumurta tavuğu denince akla gelen ve en çok kullanılan ligorin tavuğu doğal ortamlarda yetiştirildiğinde 250-300, suni ortamda yetiştirildiğinde ise 300-320 kadar beyaz renkli yumurta verimi sağlıyor. 

 

Australorp Tavuk 

Yılda 364 yumurta verimi ile en yüksek verim ünvanını elinde tutan tavuk cinsidir. Yumurtlamaya 20 haftalıkken başlar ve 5 yıl boyunca yüksek verim ile devam eder. 

 

RIR Tavuk (Rhode Island Red) 

Yumurta verimi ile ünlü olan bu tavuk yılda 230-250 yumurta veriyor. 

 

Lohman Tavuk 

Lohman brown olarak da bilinen bu tavukların yıllık yumurta verimi 230-250 civarında olmaktadır. Yumurtası kahverengi rengindedir. 

 

Ataks Tavuk 

Türkiye’de çok kullanılan ataks tavukları 20 haftalıkken yumurta verebiliyor. Yılda ortalama 240-250 arası verimi olan ataks tavukları yumurta için kullanılmaya uygundur. 

 

Pleymut Tavuk 

Hem eti Hem de yumurtası için beslenilen bu tavuk 18-20 haftada yumurta vermektedir. Yılda 220-240 yumurta verimi olan bu tavuklar 10 yıl kadar yaşayabilmektedir. 

 

Amrock Tavuk 

Hem et tavuğu hem de yumurta tavuğu olarak beslenebilmektedir. Yıllık toplamda 210-230 yumurta verimi vardır. Ve uygun koşullar sağlanırsa 10 yıl yaşayabilir.  

Tavuk Cinslerini inceledik. Siz de bir kümes kurup gelir elde etmek istiyorsanız, bahçenizi süslü tavuklar ile süslemek istiyorsanız veya yumurta tavuğu alıp doğal beslenmek istiyorsanız buradaki bilgiler sizin için yararlı olacaktır. Ne yapmak istediğinize, hangi tavuğu ne için beslemek istediğinize burada karar verin.  

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz