Canlılar Geçidi: Tavuk Yumurtacılığı

Bugün sizlerle birlikte bir kümeste her bir yumurtanın maliyetini hesaplayacağız. Sabit ve Değişken olarak iki giderimiz olacak. Bu giderlerden olan sabit giderimiz, her ay düzenli olarak ödenmesi gereken ücrettir. Değişken giderler ise yerine göre , semtine göre, uzaklığına göre değişiklik gösteren giderlerimizdir.

 • Sabit giderler;
  Personel  Gideri
  Danışman Gideri
  Kira Gideri
 • Değişken giderler;
  Yem Gideri
  Elektrik-Su Gideri
  Koruyucu Hekimlik Gideri
  Tüy Dökümü Gideri
  Ulaşım Gideri
  Veteriner Gideri
  Ekipman Yıpranması Gideri

Bugünkü yumurta maliyetinizle yarınki maliyetiniz bir olmayabilir veya bu ayki yumurta maliyetinizle bir sonraki ay yumurta maliyetiniz aynı olmayabilir. burada ortalama olarak hesaplayacağız.
Memur kafasında hesap yapamayız. Özel sektörde gelir ve giderimiz çok fazla etkene göre değişiklik gösterebilir. Özel sektörde (Gider olan ulaşım, yol) hesaplamaları günlük olarak tutmak zorunludur ki yaptığımız işin karını düzgün bir şekilde alabilelim.

Şimdi kısaca sizlere kurduğum kümesimin giderlerini anlatacağım. Bu giderler yerinizin kira olup olmamasıyla, aldığınız yemin fiyatı ile ve diğer tüm giderlerinize göre değişebilir. Bu hesaplamaları kendi kümesinize göre yapınız. Her işletmenin her ayrıntısı, bakımı, beslemesi kendilerine özeldir.

 • Kümesimde;
  500 tavuğum var
  Personelim yok
  Danışmanım yok
  Kira=Değil
  Yem=165tl (50kg)
  Elektrik-Su=100tl(Aylık)
  Tüy dökümü=4 Hafta
  Ulaşım=50tl(Aylık)
  Veteriner Giderleri=110tl(Aylık)
  Koruyucu Hekim=100tl(Aylık)
  Ekipman Yıpranması=50tl(Aylık)

Personel olarak, kendi işime kendim vakit ayıracağım için personel yok. İstiyorsanız tabii ki bir personel çalıştırabilirsiniz fakat bu ayrı bir masraf olacaktır. Bunu da kendiniz giderlere ekleyebilirsiniz.
Arazi kendimin olduğunu varsayarak kira olmadığını yazdım fakat siz tekrardan böyle bir imkanınız yoksa kira fiyatlarını araştırıp fiyatı giderlere ekleyebilirsiniz.
Tüy dökümünü 4 hafta olarak yazdık. 0 yumurta alıyor gibi gösterdik fakat biliyorsunuzdur ki tavuklar tüy dökümü zamanında bile yumurtluyor.
Ekipman yıpranması da; suluklarımız kırılır, yemliklerimiz kırılır böyle bir masraf çıkabilir. Tabii ki bu fiyatlar da değişebilir.
Kısaca biz fiyatları ortalama olarak hesaplıyoruz bu fiyatlar her yöreye göre, her semte göre ve ürünlerin kalitesine göre değişiklik gösterebilir.

Tavuklarımızı %70 verim alabilirsiniz %80 hatta %90 ve %100 verim bile alabilirsiniz. Biz burada %80 olarak hesaplayacağız.

500 Tavuk %80=400 yumurta alıyoruz günlük

Yem Maliyeti;

500 Tavuk 120gr=60kg yem yiyor günlük
60kg yem 3.2tlden toplam 60×3.2=192tl
192/400=0.33kr

Burada ortalama olarak tavukların 120gram yem yediğini varsayarsak 500 tavuk günlük 60kg yem yiyor diyebiliriz. 60kg yemin fiyatı 192tl olarak bize geldi. en son da fiyatı tavuk sayısına böldük ve her bir tavuğun bize yem maliyetini hesapladık.
400 tavuktan hesapladık çünkü aldığımız verim %80. Yani bizim verim aldığımız tavuk sayısı kadar yem hesabı yapmamız gerekiyor.

Elektrik-Su Maliyeti;
100/30=3,3tl
3,3/400= 0,008kr

Elektrik-su giderimizi aylık 100tl olarak hesabımıza koyduğumuz için her yumurtanın elektrik su gideri 0.008kr.

Ulaşım Maliyeti;
Ulaşım 50/30=1,66tl
1,66/400= 0,004kr

Ulaşım için giderimizi 50tl gösterirsek bize maliyeti 0,004kr.

Veteriner-Koruyucu Ekipman Maliyeti;
210/30=7tl
7/400=0,017kr

Veteriner ve Koruyucu Hekimlik giderlerimizi toplayıp birlikte hesapladık.

Ekipman Yıpranması Maliyeti;
50/30=1,66tl
1,66/400=0,004kr

Giderlerimizi böyle hesaplarsak bir yumurtamızın maliyeti 0,36kr oluyor.

500 tavuğumuz var fakat biz 400 üzerinden hesapladık, her gideri 400e böldük çünkü biz 400 tavuktan verim alıyoruz. Kalan 100 tavuk aslında zararımız oluyor.
Hesaplamalarınızı verim aldığınız tavuğunuza göre yaparsanız daha sağlıklı olur.

Personel ihtiyacı 500 tavuk için gerekli değil. Hatta 1000 tavuk için de gerekli değildir. Fakat siz vakit ayıramıyorsanız bu işi personel arkadaşlara bırakabilirsiniz.
Danışman giderine 500 tavuk bakarken gerek olmaz. Bunu kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz.
İş başlangıcında kurulum maliyetini azaltmak için bir arazi kiralayabilirsiniz. Şu an arazi almak kolay olmadığı için vereceğiniz yüksek miktarlardan, kira masrafı sizi kurtaracaktır. En azından işin ilk başlarında kira size iyi gelecektir.
Yem maliyetini ben kendim aldığım çuvala göre hesapladım her yerde yem fiyatları kalitesine göre değişebilir.
Elektrik-su giderleri; ışıklandırması, ısıtması, havalandırmasına göre değişebilir.
Tüy dökümünde 4 hafta dedik fakat biz burada 0 yumurta alıyor gibi hesapladık. Ama tüy dökümünde yine de yumurta alabiliyorsunuz.
Ulaşım, işi yapmanızda çok önemli bir konu. Bazı arkadaşlar sipariş aldığı anda yumurtalarını toplayıp yola çıkıyor. Bu yanlış. Kendi düzeninizi kurup müşterilerinizi sizin düzeninize göre ayarlamaya çalışın. Haftalık bir gün belirleyin ve o gün yumurtalarınızı dağıtıma çıkartın. Daha düzenli olacaktır.
Veteriner giderleri her şekilde olacaktır. Eğer olmaz ise yapmak istemiyorsanız veriminiz düşecektir ve zararı aslında size olacaktır. Hayvanlarınızın sağlığına her zaman dikkat edin.

500 tavukluk bir kümeste ortalama maliyet budur. Bu maliyet sizin hesaplamalarınıza göre değişiklik gösterebilir. Bir iş sorumluluğu alıyorsanız 5 kere 10 kere sıkılmadan hesabınızı yapmanızı tavsiye ederim.

Yumurtalarınızı 50-55kr 60-65kr toptan satıp sürümden de kazanabilirsiniz. İsterseniz perakende olarak 80kr,1tl,1.25tl gibi fiyatlara satarak kar edebilirsiniz. Bu da size günlük 400 yumurtadan 0,36kr maliyeti olan bir yumurtayı 1tlye satarsanız 0,64kr kar elde edersiniz. Bu da 400 yumurta ile günlük 256tl kar demektir. Aylık kazancınız bu hesaba göre 7.680tl yapar.

Her işin kendine göre zorluğu vardır. Elbet bu işi yaparken de önünüze zorluklar çıkacaktır. Bu zorluklar onları aşmanız için çıkar karşınıza. Siz bir işi ne kadar yapmak isterseniz o kadar güzel ve düzgün olur. Ne kadar emek verirseniz o kadar karşılığını alırsınız.

Tavukların Yarka olup sizlere yumurta verebilmeleri için öncelikle civciv döneminden geçmesi gerekiyor. Bu dönemi sizinle Canlılar Geçidi: Civciv Bakımı yazımda paylaştım. Buradan ulaşabilirsiniz. Düşünceleriniz ve fikirleriniz bizim için önemli. Yorumlar kısmında bizimle birlikte paylaşabilirsiniz.

27 Mayıs 2021

Sınırlar

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz