Cesur Yeni Dünya

İçinde bulunduğumuz sistemin bizi yönlendirdiği taraf hep fabrika ayarlarımızın zıttına ya da çaprazına bir yer oluyor. Yani bir türlü orada yaşamamıza izin vermeyen bir sistem var . İçinde çalışıp para kazanman,o çarka bir şekilde omuz vermen gereken bir ekonomik sistem ya da herkesin dilinde olan ve asla doğru şekli bulunamayan bir eğitim sistemi var. Çok uluslu şirketler ve onların bir şekilde seni etkileyen sayısız manipülasyonları var.

Sonuç olarak günümüzde insanların istediği gibi yaşayamamasının çok önemli bir alt yapısal nedeni büyük sistemler karşısındaki küçük insan problemi.

Biz hepimiz büyük sistemlerin karşısındaki küçük insanlarız. Her ne kadar masallarımızda anlatılarımızda ya da kutsal metinlerde kulağımıza çalınmış olursa olsun hep o küçüğün devasa olana karşı büyük zaferini kendimize yakıştıramayız.

Mesela Davut ve Golyat hikayesi.

Golyat devasa yaratık gibi bir asker. Davut ise bir çoban. O zamanlar savaş yapılırken iki ordu karşı karşıya gelir. Her iki tarafta en iyi savaşçılarını çıkartır. Can kaybı olmasın diye hangi taraf yenerse onun ordusu galip sayılır. Bu aynı zamanda Ortadoğu’da yapılan savaşların çoğunda görülen bir usüldür. Bir taraf Golyat’ı çıkarır diğer taraf da ise Davut çıkmak ister ve tek bir sapan ile Golyat’ı yener.

Bu hikayeyi herkes küçüğün büyüğe karşı zaferi olarak dinler. Büyük sistemin hantallığı,kaçamayacak olması,küçük darbelere ya da kelebek etkilerine karşı dirençsiz oluşu gibi bir sürü termiği vardır. Aynı zamanda çıplak ve görece aciz olanın çevikliği ve inovasyon yapma yeteneği ile olayların seyrini değiştirebileceğini biliriz. Ama kendimize yakıştıramayız. Çünkü Davut’un Golyat’ın karşısındaki en büyük avantajı kendisini bilmek ve güvenmektir. Söz konusu kendini bilmek olunca insanın fabrika ayarlarında ne yapmaya çalışıldığı anlaşılıyor. Biyolojik,psikolojik ve ucundan ruhsal dünyanın ayarlarının tarifi yapılmaya çalışılıyor.

Biz bu tarifi aldık ve anladık.Herkes de anlıyor gayet güzel. Peki o zaman ben nasıl kendim olacağım, bu sisteme direneceğim, anarşistlik yapacağım ya da arıza çıkaracağım? Bunun yolu yordamı nedir?

Bunun yolu Yeni Dünyanın Cesur İnsanı denen şeyin ne olduğunu anlamaktan geçiyor. Yeni Dünyanın Cesur İnsanı devasa bir yaratığa karşı elinde sapanla fırlayan değil, devasa sistemlerin karşısındaki küçük bir insan olarak insanın gücünü bilmekle olabilecek bir şey. O günün sapanı bugünün özbilgisi yani kendi bilgisi. Bu devrin en cesur eylemi durmak. Bu sisteme çark olmak istemiyorsan duracaksın. Bu sisteme çark olmak istemiyorsan seçtiğinin tadına bakacaksın sana sunulana değil. Bu kendi sınırlarını bilerek varılması gereken bir sonuç. Her şeyi tüketemeyeceğini bilmelisin. Her şeyi fehmedemeyeceğini, takip edemeyeceğini, bu kadar bolluğun içerisinde kararsızlık yüzünden işlevsiz kalabileceğini bilen bir insan otomatik olarak bu doğal hamleye döner. Bu doğal hamle bugünün cesaret hamlesi olur. Çünkü insanların çoğu bunu yapmaz.

Herkes cesaret göstermeyecek. Cesaret göstermeyen buna küfredecek. Herkes gibi davranan kendisi gibi davranmayana otomatik olarak kızacak. Sadece sistemlere karşı değil o sistemlere çark olmuş, o sistemleri yürüten insanlarla da problem yaşayacak. Ama daha da önemlisi bir araya gelmesi gerekecek. Asgari müştereklerde birleşip cesaretle adım atması, ortaya fikir koyması, sanat yaratması, bir şey yaratması gerekecek. Bu olmadığı takdirde de kalabalıklar,gereksizlikler ve yozlaşmalar önce insanın kendisini sonra insanlığı yavaş yavaş bu dünyadan süpürecek.

Bugün modern bilimin gelmekte olduğu nokta eğer bir gözle bakarsanız korkutucu bir noktaya geldi. O göz de şu:

Tabiatın üç buçuk milyar senede incelikli bir arge ile oluşturduğu insana “Sen artık yetmiyorsun.Benim gelişimime yetişemiyorsun.Senin parçalarını değiştireceğim” demeye başlar modern bilim. Bunun bütün inançlarda ve dinlerde tek bir adı vardır.

SAPKINLIK.

Tabiatın,sistemin,tanrının ne derseniz diyin, yarattığı sistemi fehmedemeyen yani onunla baş edemeyen insan bütün dünyayı kendi zihnindeki modele benzetmeye çalışır.

Bu sapmadan ve bu sapkınlıktan kurtulabilen ve yönünü gerçekten evreni anlamaya kendini anlamaya ve kendince davranmaya yönlendirebilen insan Yeni Dünyanın Cesur İnsanı olacak.

 

Benzeri için: SINIRLAR

 

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz