Cishet Ne Demek?

Twitter’dan artık yeterince aşina olduğumuz ‘cishet’ kelimesi cisgender ve heteroseksüel kelimelerinin birleşimiyle meydana geliyor. Cingender, doğumda atanan cinsiyeti ile cinsiyet kimliği eşleşen bireyleri ifade etmek için kullanılır. Heteroseksüel ise karşı cinse ilgi duyan bireyleri tanımlar. Cishet de bu iki kelimenin birleşimi; yani biyolojik cinsiyetleriyle cinsiyet kimlikleri eşleşen, karşı cinse ilgi duyan bireylerin tanımında kullanılan son zamanların popüler söylemi. Aklı karışanlar için gelin biraz daha açalım konuyu!

Latince kökenli ‘cis’ kelimesi ‘bu taraftan’ (this side of) anlamı taşıyor. Cishet kelimesi ise online eşcinsel hak toplulukları tarafından 2000’lerde kullanılmaya başlanıyor. Zamanla daha çok güçlenen bir neolojizm (söz türetme işi) olarak karşımıza çıkıyor.

Dil yaşayan bir organizmadır ve zamanla bazı kelimelerde anlam değişmesi meydana gelebilir. Tıpkı ‘cishet’te olduğu gibi…

Cishet kelimesi son zamanlarda hakaretmiş gibi kullanılmaya başlansa da aslında oldukça doğal bir terim. Hakaretmiş gibi kullanılmasının başlıca sebebi ise toksik davranışlara sahip bireylerin genellikle cishet olması diyebiliriz. Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bu toksik davranışlara Twitter’dan birkaç örnek verelim:

Klasik bir Masplaining örneği…

Bir kadının bir erkeğe ihtiyacı olduğunu düşünen erkekler, erkeklerimiz…

Bu ve bunlar gibi birçok örnek var aslında. Fakat yukarda belirttiğim gibi her cishet erkeğin bu şekilde toksik söylemleri var diye bir yargıya kesinlikle varılamaz. Cishetin olumsuz bir terimmiş gibi kullanılmasının sebebi bu toksik davranışlarda bulunan insanlardır aslında. Çoğu zaman aşağılayıcı yönüyle kullanılmasından ötürü bu kelime, sıklıkla tartışma konusu haline geliyor. Her cishet bireyin toksik söylemlerde bulunmayacağını göz önünde bulundurursak bu tartışmaların aslında yersiz olduğunu sizler de göreceksiniz.

Cinsel kimlik gözetmeksizin her bireye saygı duyulması gerektiğinin bilincinde olduğumuz güzel günlere…

Bir dahaki yazıda görüşünceye dek hoşça kalın!

Kaynakça


Cishet Anlamı ve Nasıl Ortaya Çıktığı İyi mi, Kötü mü?

Definition of “Cishet”

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz