Canlılar Geçidi: Dostlarımız İçin

Evcil hayvan Sahiplenmek

Evcil hayvan sahiplenmek isteyen insanların çoğunun ilk kriterleri maalesef ki; cins mi? tipi nasıl? rengi ne? gibi oluyor. Bazı sosyal medya hesapları evcil hayvan sahiplendirmek isteyenlerin seslerini daha fazla duyurabilmek için hesaplarından paylaşımlar yapıyor. Böylelikle evcil hayvanlar sahiplerine, yeni yuvalarına daha çabuk ulaşabiliyor. Fakat bu sosyal medya hesaplarına az önce belirttiğimiz sorular gelebiliyor.

İnsanlar evcil hayvanlara sanki sahiplenip onlara sevgi dolu bir yuva olmak değil de evlerine bir süs eşyası alır gibi, sipariş verebiliyor. Eğer bir hayvan sahiplenmek istiyorsanız insanları ayırmadığınız gibi onları da ayırmayın, hepsinin can olduğunu ve hepsinin bize ihtiyacı olduğunu bilin.

Sahiplendirilmek istenen hayvanlar bazen dışarıda kalmış soğuktan titreyen bir kedi olabiliyor, bazen ise sokakta açlıktan ölebilecek bir sokak köpeği. Biz insanlar olarak elimizden geldiğince imkanlarımızı kullanarak ihtiyacı olan hayvanların ihtiyaçlarını giderebilmemiz gerekiyor.

Eviniz bunun için uygun olmayabilir , bir kedi veya köpek besleyebilecek bir ortamınız olmayabilir. Fakat siz de fark ediyorsunuzdur ki evinizin önünde , sokağınızın başında veya herhangi bir yerde bu zorlu kış günlerinde sıcakları ve yiyebileceği bir yiyeceği arayan hayvanlar var.

Evinizin önüne bir kap su ve bir kap mama koyabilirseniz onlar için yapabileceğiniz ilk iyiliği yapmış olursunuz. Yazın çoğu yerde uyuyabilirler fakat soğuk kış günlerinde yatacak fazla yerleri kalmıyor ve maalesef bu sebepten dolayı sokakta donarak ölen onlarca canlı var. Belki de göz ardı ettiğiniz o sokaktaki köpek/kediyi yarın donarak ölmüş halde bulacaksınız. Bu konuda daha duyarlı olabiliriz.

 

 

Dostlarımızın yalnız olmadığını onlara göstermek için

Gelin Sıcak Bir Yuva Yapalım;

Araba Lastiği İle Ev Yapımı;

Elimizdeki lastikleri yan yatırıyoruz ve içini, içerideki dostumuzu sıcak tutacak şekilde dolduruyoruz. Battaniye , yastık vb. gibi eşyaları iyice içeriye yerleştirdikten sonra lastiğin üzerine yine içeriyi sıcak tutacak bir malzeme koyuyoruz (strafor gibi)
Sonra lastiğin istediğimiz tarafını kesiyoruz ve dostumuzun içeriye girip çıkabilmesi için bir kapı yapıyoruz. 1 veya 2 dostumuz için bu kadar yeterli fakat elinizde fazladan malzeme varsa yaptığımız evin üzerine bir lastik daha koyarak aynı işlemi tekrar uygularsak ikinci bir ev yapmış oluruz.
Bu da daha fazla dostumuzun üşümesini önlemek için faydalı olacaktır.

Karton İle Ev Yapımı;

Öncelikle istediğimiz büyüklükte bir karton koli alıyoruz ve önce bir tarafından girip çıkabilmeleri için kartonun bir kısmını kesiyoruz. Bir önceki yaptığımız evdeki gibi içeriyi sıcak tutacak malzemelerle kapatıyoruz. eğer elinizde strafor varsa kenarlara açık yer kalmayacak şekilde kapatırsanız soğuk havayı içerde en aza indirebiliriz.
Straforları da kenarlara yapıştırdıktan sonra içeriyi tekrar battaniye yastık vb. eşyalar ile konforlu hale getiriyoruz.

Daha birçok şekilde ev yapabiliriz. Kendi fikirlerinizi uygulayarak daha çok kişiselleştirebilirsiniz. Siz de kendi fikirlerinizi yorumlarda yazarak farklı fikirlerinizi bizimle ve tüm okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

‘Onlar bizim hayatımızın 15 senelik kısmında yanımızda olacak fakat biz onların tüm hayatı olacağız…’

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz