Flört Şiddeti Hakkında Ne Kadar Bilinçlisiniz?

Günümüzde sosyal medya kullanımıyla artık daha da bilinen flört şiddeti kavramını muhtemelen duydunuz. Fakat kendi ilişkilerinizde bunun ne kadar farkındaydınız? Muhtemelen birçok kişi duygusal ilişkilerinde şiddete maruz kaldı veya karşı tarafı buna maruz bıraktı hatta belki de aynı anda ikisini de yaşadı.

Şiddeti yalnızca fiziksel anlamıyla sınırlandırmamamız gerektiğini gelin birlikte ele alalım.

1980lerden itibaren ortaya çıkmış olan flört şiddeti kavramı flört ilişkisinde partnere karşı, acı verici veya yaralayıcı, fiziksel veya psikolojik güç ve tehdit kullanımını içeren söz, mimik ve davranışların tümü şeklinde tanımlanmaktadır.

Peki neden yaşanır bu flört şiddeti?

Yapılan çeşitli çalışmalarda yaygın çift şiddeti, yakın ilişki terörü, romantik ilişkilerde şiddet gibi çeşitli yaklaşım ve adlandırmalarla ele alınan flört şiddetinin bireylerin birbiri üzerinde kontrol kurma isteğine dayandığı ve birbirlerinin haklarına saygı göstermemeleri sonucunda ortaya çıktığı görülmektedir. Kontrol kurma isteğine en güzel örneği sosyal medya şifrelerini istemek olarak verebiliriz. Bireysel alana saygı duymamakla başlayan bu davranışların uzun vadede hem ilişkiye hem bireye zarar vereceği unutulmamalıdır.

Anket üzerinden yapılan bir araştırmada mesajlara anında cevap verilmesini isteyip karşı tarafın her hareketinden haberdar olmak da büyük oranda şiddet olarak görülmüştür. Karşılıklı güven ortamının olmadığı ilişkilerde belki de aldatılma korkusuyla birbirini kontrol etme isteği, karşılıklı kısıtlamalar, yersiz ve aşırı kıskançlıklar yaşanabilir. Fakat burada asıl önemli olan ilişkinin geldiği noktanın farkında olup buna son verebilecek olgunluk, özgüven ve cesarete sahip olmaktır. Bir arkadaşımızın mutsuz olduğu bir ilişkide ona kolaylıkla ayrılması gerektiğini söyleyebiliyorken aynı şeyi kendimiz yaşadığımızda işler pek de öyle olmuyor, değil mi?

Genellikle ilişkilerde görülen ve şiddet içeren birtakım olgular (örneğin kıskançlık gibi), toplumsal yapıdan kaynaklı olarak normalleştirilmekte; şiddet olarak değerlendirilmemektedir. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin yayımladığı afişte yer alan “Seven kıskanır, oraya gidemezsin, onunla görüşmeni istemiyorum, kiminle mesajlaşıyorsun, benden daha mı önemli?, benim niye haberim yok?, yine mi onu giydin?, beni buna sen zorladın” gibi cümleler “aşk bu değil” söylemi altına yerleştirilmiştir. Çevremizde sıklıkla duyduğumuz bu ifadelerin kıskanç ve kısıtlayıcı olduğunu, bir şiddet biçimi olduğunu tek bir görselle açıklayan oldukça güzel bir çalışmadır.

Flört şiddeti

Yukarıdaki cümlelerin sıkça kullanıldığı ilişkiler, sağlıklı olmadığı gibi bu tarz ilişkiler günümüzde toksik ilişki olarak tanımlanır. Kişisel alana saygı duyulmayan, duygu sömürüsü yapılan veya bir tarafın manipüle edildiği ilişkiler bireyin ruh sağlığına zarar vermekte olup, kişinin kendini mental olarak yorgun, bitkin ve bunalmış hissetmesine neden olabilir.

Bilinçli her bir birey şiddetin her türlüsüne karşı çıkmalı, farkında olmalı ve farkındalık yaratmalıdır.

Kaynakça


YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz