Free Hugs (İnsandan İnsana İnsanca Destek)

Free Hugs

Free Hugs, Türkçe’ye çevrildiğinde “Bedava Sarılma, Sarılmak Bedava” olarak açıklanabilecek toplumsal akımdır. Kişiler ruhsuz bir şekilde dolaştığında birbirlerine görmekten bile aciz olduklarında, bir anda üzerinde ” Free Hugs ” yazılı pankartlar karşınıza çıkabilir. Ne yana bakılsa, kavga, gürültü ve kaosun hüküm sürdüğü dünya düzeninde Free Hugs grupları oldukça rahatlatıcı organizasyonlardır. Dünyaca popüler bir hale gelen bu akım sayesinde, Free Hugs yapan insanları kolayca fark edebilirsiniz. Bu uygulama yapılırken, çevrenizde pankartlar açılıyorsa, çeşitli insanların sarılmak için usul usul size yaklaştığını görebilirsiniz.

Pankartlarla yanınıza yaklaşarak, sarılmak isteyen bir grubu gördüğünüzde ne düşünürdünüz? Bu durumda tabi ki ne yapacağınızı bilemezsiniz. Ancak yüzünüzde hafif bir gülümseme olması mutlu sonun geldiğinin habercisidir. Çünkü bu akımın içinde olmaya başladığınızda bir kez sarılınca bir daha duramayabiliyorsunuz. Ardı arkası kesilmeyen onlarca sarılmadan sonra bittiğine üzüldüğünüz zamanlar bile olabiliyor.

Günümüz koşullarında Covid-19 pandemisinden dolayı “Free Hugs” bir süredir insanlar için rafa kalkmış olsa da, pandemi günlerini atlattığımız zaman çok daha yaygın olacağı düşünülebilir. Peki ya Free Hugs ne demek? Bedava Sarılma Eylemi nedir?

Free Hugs ( Bedava Sarılma Eylemi ) Ne Demek?

Free Hugs, insanların günlük hayatın sıkıntılarından dolayı sahip oldukları depresif duyguları yok etmek ve rahatlamak için birbirlerine sarılmalarını öğütleyen bir sosyal harekettir. Bu akıma katılmak isteyen insanlar ellerinde ” Free Hugs ” yazılı pankartlarla sokaklarda, caddelerde veya etkinliklerde gezerek farklı kişiliklere sahip onlarca insana sadece iyi niyet ile sarılırlar.

Free Hugs Kim Ortaya Çıkardı?

Ücretsiz Sarılma Kampanyası” olarak ortaya çıkan bu akımı, kimin bulduğu merak edilen konular arasında yerini alıyor. Free Hugs akımı, 2004 senesinde kendini bir hayli yalnız hisseden Avustralyalı bir genç tarafından ortaya atılmıştır. Juan Mann imzası taşıyan bu akım, 2006 senesinde, Sick Puppies tarafından Youtube’ye yüklenen “Free Hugs Campaign” videosuyla milyonlarca izlenerek dönemin rekorunu kırmıştır.

Free Hugs Neden Ortaya Çıktı?

Free Hugs ortaya çıkışı, Juan Mann isimli gencin kendini yalnız hissederek depresyona girmesiyle başlamıştır. Bu durum, aslında Juan’ın kendi depresyonunu gidermek ve daha iyi hissetmek için yaptığı mutlu olma çabasıdır. Ancak akımın bu denli büyüyerek, birçok ülkenin gözdesi olması da şaşırtıcı bir durumdur. Ortaya çıkışının ardından özellikle yabancı ülkelerde sık sık etkinlikler şeklinde düzenlenen bir organizasyon haline gelmiştir. Yapılan organizasyonlarda ise asıl amaç, sadece sarılarak insanların kendini mutlu hissetmesidir.

Dünya’da bu anlamda çeşitli gruplar ve teşvik çalışmaları düzenlenerek, akımın daha da yaygınlaşması amaçlanmaktadır. Aslında icadını gerçekleştiren kişiler de bu akımı gerçekleştiren bir çok grup tarafından takdir edilmektedir. Ülkemizde de bu anlamda çeşitli grupların oluşması, beklenen bir durumdur. Çünkü bu akım ile insanlara sarıldığınızda yüzünüzde istemsiz bir gülümseme oluşacaktır. Ruh halinizi düzelttikten sonra, yolunuza devam edebileceksiniz. Bir gün Hugg’cılara rastlarsanız, insanlara sarıldıktan sonra, dünyanın aslında o kadar da acımasız bir yer olmadığını fark edeceksiniz.

Juan Mann, Free Hugs Yaparken

Free Hugs Hangi Yılda Popüler Hale Geldi?

Genel olarak bu akım, çıktığı günden bu yana beğeni toplayan bir etkinlik haline gelmiştir. Çıkış tarihi, yukarıda da belirtildiği gibi 2004’tür. Ancak bu akımın popülerlik kazanması, ortaya atıldığı tarihten 2 yıl sonra gerçekleşmiştir. Free Hugs Youtube’ye düşer düşmez, çoğu ülke tarafından denenmeye başlanmıştır. Yani 2006 senesinde popüler olmaya başlayarak, kısa sürede çeşitli gruplar oluşturulmuştur. Ancak şu sıralarda da oldukça sık kullanılan bir akım olarak Free Hugs ile karşılaşabilmeniz mümkündür. Çünkü çeşitli organizasyonlar ve bu akımın teşviki için bir takım çalışmalar yapılmaktadır.

Free Hugs Türkiye’de Kim Yaydı?

Bu akımla ilk olarak karşılaşan kişilerin, şaşkınlıklarını üzerlerinden atabilmeleri için kalabalığın içine kendilerini atmaları gerekir. Böylece huzurlu bir ortamda yer aldığınızı fark etmeniz çok uzun sürmeyecektir. Yani fark ediyorsunuz ki sarılmak ile gelen hisler, dünyanın en güzel duygularından bir tanesidir. Bir anlığına dünyanın gailesini unutarak, mutluluğu yakalamış oluyorsunuz. O an için hangi ruh halinde olduğunuz önemi olmayacaktır. Çünkü sarılmakla gelen duyguların, son hali mutlulukla sonuçlanır.

Free Hugs akımı ülkemizdeki yayılma hızı ve kimin yaydığı merak edilen konuların başında gelmektedir. Ülkemizde, bu akımı kimin yaydığı tam olarak bilinmese de bu anlamda belli başlı organizasyonlar Türkiye’de de yapılmaktadır.

Sarılmanın en anlamı hale getirilerek, insanların daha iyi hissetmesi Free Hugs ile mümkün kılınmıştır. Her zaman daha iyi bir dünya ve huzur dolu yaşamların da simgesi haline gelen bu akım, git gide popüler olmaya devam etmektedir.

Farklı Milletlerden Free Hugs Pankartları

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz