Canlılar Geçidi: Kuluçka Makinesi Yapımı

Kuluçka Nedir?

Kuluçka; Dişi kümes hayvanlarının civciv çıkarmak için yumurtanın üzerine yatmasıdır. Kuluçka makinesi ise bu koşulları makine üzerinden sağlayarak aynı şekilde civciv çıkımını sağlayan cihazdır.

Günümüzde kuluçka makinelerinde yapılması gereken her şey son teknoloji ile yapılmaya başlandığı için fiyatlara bazılarımız yetişemiyor olabilir. Biz de tam bunun için hem bütçenize uygun hem de %100 çıkım alabileceğiniz bir makine yapmanızda yardımcı olacağız. 

Makinemizin En Önemli Amacı

Öncelikle makinemizin önemli iki amacı ‘’ısı’’ ve ‘’nem’’ değerlerini sabit bir şekilde tutabilmek. Bunun içinde ısı ve nem yalıtımı olan bir kutu yapmamız gerekiyor.  

Bu iki koşulu sağlayabilmek için önerebileceğimiz; en basit bulunacak ve yalıtımı en iyi şekilde yapabilecek olan strafor köpük kutulardır. Kutumuzun büyüklüğü veya küçüklüğü ampul fazlalığını ve yumurtalarımızın sayısını etkileyen etkendir. Kutumuz ne kadar büyük olursa sıcaklığı istediğimiz dereceye getirebilmemiz için ampul sayımız da ona göre artacaktır. 

 

Örnek; 

Kuluçka Makinesi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler; 

  • Isı Yalıtımlı Kutu 
  • Nem ölçer 
  • Sıcaklık ölçer 
  • Ampul 
  • 12×12 Fan 

Kuluçka Makinesi Yapımı Aşamaları

İlk olarak kutumuzun üst taraflarından içerisi ile etkileşim kurabilmemiz için bir kapak açıyoruz. Eğer alt taraftan kapak için yer yaparsak , kapağı her açtığımızda içerideki sıcaklık ve nem dışarıya çok kolay bir şekilde çıkacaktır fakat üst taraftan açarsak bunun için en büyük önlemi almış oluruz.  

Ampulü bağlayacağımız duyun kabloları için bir delik açıyoruz ve bağlantılarını yapıyoruz. 

Sıcaklık ve Nem ölçer sensörleri için de ufak bir delik açıp ikisini de aynı yerden içeri koyuyoruz. Yumurtalardan 1-2 cm yukarıda olacak şekilde konumlandırılmalıdır.  

Havalandırma ve sirkülasyon için kullanacağımız fanı monte etmeden önce bilmeniz gereken şeyler var. Fanın 12 volt olması gerekmektedir ve bilgisayarlarda kullanılan soğutucu fanlarından kullanılmamalıdır. Amaç içeride ki havalandırmayı yapmaktır soğuk üfleyen fan içerideki sıcaklığı koruyamaz ve istediğimiz değerleri elde etmekte zorlanabiliriz. 

Nem değerini koruyabilmek için ampulün altına su kabı koyuyoruz. Eğer istediğimiz değerlere ulaşamadıysanız kabı büyütüp tekrar deneyebilirsiniz veya değerlerin çok ötesinde bir değer aldıysanız kabı küçültmek yardımcı olacaktır. 

Yumurtalarımızı koyabileceğimiz bir viyöl yapıyoruz ve başta da söylediğim gibi kutunuz ne kadar büyük ise yumurtalarınızı da ona göre çoğaltabilirsiniz. Yumurtaları koymak için yaptığımız viyolün her 2 saatte bir (2.5 saat de olabilir ne çok çevirin ne az çevirin) 45 derecelik açı ile dönmesi gerekiyor.

Yaptığımız viyölün iki tarafını ip ile bağlıyoruz ve kutunun üst tarafından bu ipleri çıkartıyoruz. İpleri Yukarı doğru çektiğimizde viyöl yumurtaların dönmesine yardımcı olacaktır. İpi yukarıda tutmak için ise bir kanca kullanıyoruz ve bu kancaya iplerimizi bağlıyoruz. Ve 21 günlük serüveniniz başlıyor.

Kuluçka Makinesini yaptıktan sonra tabii ki sıradaki yapmamız gereken şey yumurtalarımızın sıcaklık ve nem değerlerini doğru bir şekilde ayarlayabilmek. Sizler için yazdığım Kuluçka Makinesi’nin Ayarları yazısına da sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz