Canlılar Geçidi: Kuluçka Makinesinin Ayarları

Her gün canlılar hakkında birçok farklı bilgiye ulaşıyoruz. Bugün de onlardan bir tanesini sizlere anlatacağım.

Kuluçka makinesi tavuk, ördek, kaz gibi hayvanların yumurtalarına doğası gereği olması gereken koşulları sağlayıp oluşmasına yardımcı olur. Makinemizin nasıl olması gerektiğinden kısaca bahsedeceğim. Kuluçka Makinesinin en önemli özellikleri “nem” ve “sıcaklığı” istediğimiz ayarda tutmasıdır. Bunun için köpük ideal bir malzeme olarak kullanılabilir. Makinemizi hazırladıysak bir sonraki aşamaya geçiş yapabiliriz;

21 Günlük Serüven;

Makinemizin içinde yumurtaları koyacağımız viyölün, yumurtaları 45 derecelik açı ile 2 saatte bir çevirmesi gerekiyor. Bu manuel de yapılabilir, bir motor alarak otomatik de yapılabilir.

Yumurtalarımızın toplam 21 gün boyunca sıcaklığına dikkat edeceğiz. İlk 18 gün için makine içindeki ortam sıcaklığı 37.7 derece, nem oranı ise 50-55 arasında olması gerekmektedir.

18. güne geldiğimizde kontrol edilecek yumurtaları üşütmemek kaydıyla fazla makine dışında tutmayarak döl kontrolünü yapma aşamasına geliyoruz. Karanlık bir ortamda her yumurtaya tek tek bir ışık tutarak (telefonunuzun feneri vb.) içinde bir canlılık var mı hareket ediyor mu vs. gibi şeylere dikkat ederek yumurtalarımızı boş ve dolu olarak ikiye ayıracağız.

Dolu yumurtalarımızı viyölden alıp çıkım sepeti dediğimiz sepetimize alıyoruz ve son 3 gün ısı ve nem değerlerini; ısı 36.7 derece ve nem oranı 65-70 olacak şekilde ayarlayıp civcivlerimizin gelmesini bekliyoruz.

Nem Oranının Önemi

Gelişim sürecinde civciv gelişemez ve fazla neme maruz kalırsa ölebilir. Sonuç olarak çıkım alamayabiliriz.

Son 3 günde ise içeride nem yüksek olursa civciv sıcaktan boğulabilir ve sağlıklı bir sonuç alamayız. Söylenen değerlerde olması civcivin yumurtasını kolay bir şekilde kırıp çıkabilmesinde yardımcı olur.

Civcivlerimiz çıktıktan sonra yaşamaları için doğal koşullara ihtiyacı vardır. Bu koşulları sağlayabilmeniz için sizlere yazdığım Civciv Bakımı isimli yazıma da sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. […] sıcaklık ve nem değerlerini doğru bir şekilde ayarlayabilmek. Sizler için yazdığım Kuluçka Makinesi’nin Ayarları yazısına da sitemiz üzerinden […]

Sizin Düşünceleriniz