Qantas Havayolları’ndan Gizemli Uçuşlar : Mystery Flight Adventure

Gizemli Uçuşlar İle Qantas Havayolları

1920 yılında kurulan Avusturalyalı Qantas Ulusal Havayolları Şirketi dünyanın en eski ve en büyük havacılık şirketlerinden birisi durumunda. Bu büyük havayolu şirketi aynı zamanda geçmişinde hiç ölümcül kaza yaşamamış olmasıyla da oldukça prestijli bir konumda bulunuyor.

Skytrax’in (Ticari Havayolları Araştırma Kurulu) yaptığı son ankette dünyanın en iyi sekizinci havayolu firması seçilen şirket, Airline Ratings gibi bazı otoritelerce ise dünyanın en güvenilir havayolu şirketi olarak görülüyor.

Pandemi Dönemi’nde Qantas

Pandemi sebebiyle büyük bir çıkmaza giren ve oldukça zarara uğrayan havacılık sektöründe birçok şirket istihdam azalttı ve küçülmek zorunda kaldı. Belki de Covid-19 pandemisinden kötü anlamda en çok etkilenen bu sektörde havacılık şirketleri yeni çözümler bulabilmek için oldukça yoğun çaba sarf ediyorlar.

Yaz döneminde çalışanlarının %20’sini işten çıkarmak durumunda kalan Qantas Havayolları, bu çözümlerden ilkini 10 Ekim 2020’de “Hiçbir Yere Uçuş (Flights to Nowhere)” adı altında Boeing 787 ile gerçekleştirdi. Şirket yolcularını 7 saat boyunca alçak irtifada gezdirip tekrar aynı  yere getirerek eğlence konseptli bir uçuş gerçekleştirmiş ve iyice körelen uçuş sektörünü turistik gezilerle ufaktan da olsa canlandırmaya çalışmıştı. Yoğun ilgi gören konseptin 134 kişi için düşünülen uçuşlarının biletleri 10 dakikada tükenmişti.

Gizemli Uçuşlar

Sınırların pandemi sebebiyle kapalı olduğu Avusturalya’da uçakların başka ülkelere seyahat edememesi yüzünden ülke içi sektörün canlanmasını isteyen şirket şimdi de farklı bir konsept ile karşımıza çıkıyor, ‘’Qantas Mystery Flight Adventure’’. Gizemli uçuşlar olarak çevirebileceğimiz içerikte yolcular belirli havalimanlarından kalkış yapacaklar ve nereye gittiklerini uçak inişe geçene kadar bilemeyecekler. Boeing 737 ile gerçekleşecek uçuşlarda yolcular koltuk arkası ekranlardan uçuşun rotasını izleyebilecek. Daha önce 90’lı yıllarda da gerçekleştirilen bu uçuşlar için 120 kişilik yer ayrıldı ve biletler hızlı şekilde tükendi.

İlk uçuş Brisbane Yerel Havaalanı’ndan 27 Mart 2021’de gerçekleşecek daha sonra 18 Nisan’da Sydney’den ve 1 Mayıs’ta Melbourne’den uçuşlar yapılacak. Şirket hem havada hem de yerde müşterilerine unutulmaz deneyimler yaşatmak istiyor, pandemi dönemi birçok işçiyi işten çıkarmak zorunda kalan ve grev eylemleriyle yüzyüze kalan şirket bir yönden de nostaljik ve yenilikçi fikirlerle gündemde iyi bir izlenim bırakmaya da çalışıyor.

Fiyatlar

Uçuşun fiyatlarına gelecek olursak kişi başı ekonomi sınıfı için 737$ (5.573 Türk lirası), Business için ise 1579$ (11.942 Türk lirası) gibi bir fiyat belirlenmiş. Fiyatlar pahalı olsa da o kadar da uçuk bir seviyede değil.

İnsanlar için havayolu ulaşımı hiçbir zaman bitmeyecek olsa da uzun süreli bir kapanmanın yarattığı sancılı ve zor dönemlerin nasıl atlatılacağı ve eski hale nasıl gelineceği şu an için bilinmiyor. Bu zor şartlarda daha önce de belirttiğimiz gibi çıkmaza giren Havacılık Endüstrisi ilerleyen süreçlerde sektörü canlandırmak için daha farklı işlere girişecek gibi duruyor. Yeni gelişmeler oldukça aktarmaya devam edeceğiz, beklemede kalın.

21 Eylül 2021

Inspiration 4

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz