Robot Süpürgeler Hayatımızı ve Alışkanlıklarımızı Değiştiriyor!

Küçük ev aletleri markası Homend’in yaptığı araştırmaya göre robot süpürgeler hayatımızı da alışkanlıklarımızı da değiştiriyor. Bildiğiniz gibi robot süpürgelerin hayatımıza girişi bir hayli hızlı oldu. Buna bağlı olarak yaşam alanlarımız ve alışkanlıklarımız da değişir duruma geldi.

Son zamanların modası robot süpürgeleri istatiksel olarak birkaç başlıkta inceleyelim:

Arz talep dengesi: Homend’in yaptığı araştırmaya göre ‘Robot Süpürge Kategorisi’ 2020 yılında adetsel olarak %560 büyüme gösterdi.

Hanelerde kullanım oranı: Araştırma verilerine göre, Türkiye’de hanelerin yüzde 4.7’sinde robot süpürge bulunuyor. 2021 yılı sonunda bu oranın artış göstereceği gözle görülür şekilde açık!

Tüketici memnuniyeti: Araştırma, robot süpürge kullanıcılarının mutlu olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü robot süpürge satın alanların yüzde 92’si beklentilerini karşılandığı bildiriyor.

Peki ya evler nasıl şekilleniyor, yaşam alanlarımız hangi yönde değişiyor?

Evler robot süpürgelere göre şekilleniyor: Robot süpürgelerin mobilya sektörüne etkileri önümüzdeki dönemlerde kendisini daha çok hissettireceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Araştırma, robot süpürge alanlarının ev dekorasyonunu da ciddi şekilde değiştirdiğini gösteriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 72’si “Mobilyalarımı robot süpürgeye göre seçerim”, derken yüzde 44’lük bir kısım da evinin dekorasyonunu robot süpürgeye göre değiştirdiğini belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 38’i ise evinin dekorasyonunda değişiklik yapmayı planladığını söyledi. “Değişiklik yapmayacağım.” diyen ise yok!

Temizliğe başlamadan önce en çok kablolar toplanıyor: Araştırma sonuçları robot süpürge kullanıcılarının yüzde 23’ünün temizlik öncesi bir hazırlık yapmadığını ortaya koyuyor. Yapılan ön hazırlıkta ise yüzde 52 oranı ile kabloları toplamak ilk sırayı alırken, yerde duran eşyaları kaldırmak ise yüzde 51 ile ikinci sırada yer alıyor. Robot süpürge kullanıcılarının sadece yüzde 17’si temizlik öncesinde halıları kaldırmayı tercih ederken, yüzde 3’lük kesim de diğer ön hazırlıkları gerçekleştiriyor.

Evcil hayvan sahiplerinden yoğun ilgi: Araştırma, robot süpürge tercih edenlerin yüzde 72’sinin evcil hayvanı olduğunu gösteriyor. Evcil hayvan besleyenlerin “etrafa dökülen tüy” sorununda kurtarıcı olarak gördüğü robot süpürgelere; yüzde 43 kedi, yüzde 28 köpek, yüzde 26 kuş, yüzde 3 oranında da diğer evcil hayvan sahiplerinden yoğun ilgi var. Kullanıcılar konuşan robot istiyor: Robot süpürgelerin yüzde 59’unda konuşma özelliği var. Robot süpürge kullanıcılarının yüzde 50’si bu özelliği faydalı bulurken, yüzde 37’si ise çok faydalı olduğunu düşünüyor. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 3’ü hiç faydalı bulmadığını söylerken, yüzde 11’lik bir kısım ise kararsız.

Araştırmanın gözler önüne serdiği bir gerçek var ki robotlar yaşamımıza sızarken aynı zamanda alışkanlıklarımızı da değiştiriyor. Hayatlarımızı artık onlara göre şekillendirmeye, odalarımızı süpürgeye göre dizayn etmeye başlıyoruz. Bilim kurgu filmleri zamanla sıradanlaşmaya başlar belki, ne dersiniz?

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz