Soğuk Duş Almanın Faydaları

Bu yazımda kendi uyguladığım ve sağlık için çok yararlı olan bir uygulamadan yani soğuk duş almaktan bahsedeceğim biraz.

Soğuk duş almak dendiğinde genelde yazın işte dışarıda geçirilen süre sonunda veya bunalma sonucu yapma isteği duyduğumuz bir şey gibi geliyor ancak soğuk duş mevsim veya hava soğukluğu fark etmeksizin yapılması gereken bir uygulama.

Soğuk duş almanın verdiği en önemli artılardan ilki (ki ben sırf bunun için yapıyorum normalde) stresi minimal düzeye indirmesi. Şimdi stresi tamamen kaldırır demiyorum çünkü herkesin yaşadığı stres seviyesi farklıdır. Ben çok stresli yaşayan bir insan olarak stres seviyemin minimal düzeye indiğini söyleyebilirim. En basitinden örnek vermek gerekirse stresli olduğum vakitlerde bacaklarımı oynatırım ancak soğuk duştan sonra neredeyse geceye kadar bu olmuyor. Olabildiğince stresimi de kontrol altında tutabiliyorum. Yani pozitif stres oluşturuyorum diyebiliriz. Pozitif stres aslında herkesin ihtiyacı olan zor durumlarda karar almayı kolaylaştıran ve düşünmenin yolunu açan güzel ve işimize yarayan bir stres. Negatif stres ise tam tersi her şeyi elimize yüzümüze bulaştırmamıza sebep olan bir stres türü. Ayrıca stresi minimal düzeye indirmekle kalmıyor üstüne depresyondan kurtulmanıza da olanak sağlıyor. Daha dün yaptığım bir psikolojik test tanısına göre (ki internetteki hiçbir test psikolojik olarak size tanı koyamaz) %30 gibi bir depresyon seviyem var. Doğru olabilir çünkü hayattan zevk alamıyorum ve bunun gibi sebep olabilecek bir sürü şey daha var. Ancak bu duşun sonrasında yeni bir hayata başlamış gibi hissediyorsunuz. (En azından birkaç saatliğine işler yolunda giderse)

İkinci sağladığı artı ise daha dinç olmanızı sağlıyor. Özellikle uyandıktan hemen sonra şok yaşatacak şekilde soğuk duş almak sizi çok güzel bir şekilde uyandırıyor ve güne hazırlıyor. Ağrılarınızdan da bir süreliğine uzaklaşmış oluyorsunuz ki bence bu çok güzel.

Üçüncü sağladığı artı ise saçlarınızın uzamasına yardımcı oluyor ve saçlarınızı kurutmak da daha kolay oluyor (şahsen ben sıcak duşa göre daha kolay kuruluyorum soğuk duşa girdikten sonra). İnternette cildinizi de güzelleştirdiği yazıyor fakat bunu kendim deneyimlemediğim için kesinlikle güzelleştirir diyemiyorum.

Dördüncü olarak sağladığı artı bağışıklık sistemini ve dolaşım sistemini dinç tutması. Şimdi soğuk duşla ne alakası var diyeceksiniz ancak şunu söyleyebilirim ki soğuk duş alarak yaklaşık bir 5-6 dakika kadar suyun altında kaldığımda duştan hemen sonra vücudumun neredeyse her yeri kıpkırmızı oluyor yani bu da demek oluyor ki kan akışım hızlanmış ve vücudum ısınmaya çalışıyor. Bunun sayesinde bütün damarlarınızda daha hızlı bir kan akışı oluyor ve zararlı bir şeyler varsa da sizi bundan kurtarıyor. Kan akışı hızlandığı için de damar tıkanıklığı gibi bir probleminizin olması minimale iniyor.

Ayriyeten şunu belirtmek isterim soğuk duş almaya başladığınızda yaklaşık bi 3-4 defasında çok üşüyeceksiniz hatta titreyebilirsiniz bile ancak sonrasında normal duş alıyormuşsunuz gibi gelecek. Test edildi tarafımca onaylandı 😀

Ve son olarak eğer ki spor yapıyorsanız ve kas ağrılarınız varsa bunun normale göre biraz daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Kısaca soğuk duş almak çok işimize yarayan bir uygulama. Şahsi önerim ise sabahları kalkar kalkmaz soğuk duş alarak güne başlayıp yatmadan 15-20 dakika önce de sıcak duş alarak günü bitirmek. Çünkü soğuk duş sizi dinç kılarken sıcak duş da tam tersi yumuşamanıza ve daha da uykulu bir hale gelmenize neden oluyor. Bu yazımız da bu kadardı.

ETİKETLER :

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz