Türkiye’nin İlk Kadın Taarruz Helikopteri Pilotu: Özge KARABULUT

Geçtiğimiz günlerde polis teşkilatının envanterine eklenen Atak helikopterimizin komutasına getirilen Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut, 9 hafta süren sıkı ve zorlu bir eğitimden sonra Türkiye’nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olarak tarihte yerini aldı.

Türk Polis teşkilatı Havacılık Dairesi Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde terör ve suçla mücadele birimi altındaki envanterine Atak helikopterini dahil etti. Taarruz ve taktik keşif helikopteri olarak bildiğimiz Atak helikopterimizin kokpitine ise henüz 28 yaşında olan ve eğitimlerden yüksek başarıyla geçen Özge Karabulut’u göreve getirdi.

Atak helikopteri için 9 hafta boyunca zorlu ve sıkı bir eğitimden geçen Özge Karabulut, bu eğitimi başarıyla tamamlayarak Türkiye’nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olarak tarihe geçti.

“Şahsi yorum eklemek istiyorum izninizle; Türkiye’de kadınlar şunu yapamaz, bunu yapamaz diyenler çok fazla olduğu için böyle bir durumla karşılaştığımda şahsen çok mutlu oluyorum. Kendi pilot olma maceramda da bana ışık yakan kişi Safiye Ademoğlu Türkyılmaz’da dünyanın en büyük yolcu uçağı olan A380’in ilk Türk Kadın Pilotu olmuştu. Bu sebeptendir ki kadınların bir yerlere gelebildiklerini ve kendilerini gösterebildiklerini görmek beni çok mutlu ediyor.”

Özge Karabulut Kimdir? 

1991 doğumlu olan Özge Karabulut, 2016 yılında Polis Teşkilatı’na adım attı ve komiser yardımcısı olarak görevine başladı. 2 yıl önce Havacılık Dairesi’nin pilotaj sınavında gösterdiği büyük başarıdan sonra pilotluk eğitimi almaya başlayan Karabulut, ilk önce Bell 249 ve ardından Atak helikopterlerinin intibak eğitimlerini başarıyla tamamladı.

Pilot komiser yardımcısı Karabulut göreve geçmesinin ardından şu açıklamalarda bulundu;

Türkiye’nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olmaktan, bu görev ifa etmekten gurur duymaktayım. Gurur verici bir şey, heyecanlı. Türk Polis Teşkilatının ana amacı kamu güvenliğini sağlamak ve bu vatan topraklarını korumak için hepimiz ve tüm gökyüzü polisleri olarak 7 gün 24 saat görev başındayız. Bu anlamda daima ‘Atak’ ve hazır şekilde görevimizi ifa ediyoruz.”

Kendisine görevinde ve hayatında daha büyük başarılar dileyerek yazıma son vermek istiyorum 🙂

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz