Ücretsiz Bir Şekilde Pilot Olmak!

Evet başlığı yanlış okumadınız. Tamamen ücretsiz bir şekilde pilot olmak mümkün. Ancak bunun yollarını anlatmadan önce birkaç söylemek istediğim var ve hoşuna gitmeyecek kişiler de bu yazıyı okuyor olabilir. Öncelikle pilot olmak istiyorsanız daha doğrusu hayaliniz yıllardır pilot olmaksa, gerçekten gökyüzüne bir aşkınız varsa ve gökyüzü sizi tatmin edebiliyorsa bu işe atılmanızı öneririm. Lütfen maaşı için veya prestiji için bu mesleğe bulaşmayın. Ücretli veya ücretsiz hiç fark etmez hele ücretsiz olarak katılacaksanız sizin başarısızlığınız yüzünden hayali pilot olmak isteyen birisi hayalinden olabilir.

Pilotluk fazla sorumluluk gerektiren ve zor bir meslek. Havada sadece oto pilotla daha doğrusu halk dilinde “3-5 tuşa basıyorsunuz uçuruyorsunuz” demekle olan bir iş değil. Ayriyeten düzenli saati olmayan ve çok stresli bir iş. En azından 150 yolcunun hayatı veya belki de tonlarca kargonun sağlamlığı o önde 3-5 tuşa basan insanlara bağlı. Yani o yüzden pilot olmadan önce gerçekten “Ben bunu yapabilir miyim?” demeniz lazım. Maaşı şuymuş işte pilot olana şu ayrıcalıklar varmış gibi şeylerle yola çıkarsanız daha muhtemelen teorik derslerde sınıfta kalacaksınız. Şimdi yazımıza geçebiliriz.

Türk Hava Yolları‘nın pilot aday adayı programı var. Tabii bu sadece THY için geçerli değil aynı şekilde Pegasus ve SunExpress’de bu programı uyguluyor. Ancak şunu belirtmek isterim ki bu programlar şu an pandemi sebebiyle aktif değil. Pandeminin bitmeye başlamasıyla ya da en kötü, dünya normal düzenine dönmeye başladığında programların açılması muhtemel. Şu an pilot ihtiyacı gereğinden fazla ancak pandemi dışında havacılık personeline ihtiyaç çok fazla oluyor. Programa belirli şartları sağlayabilen herkes başvurabiliyor ve evet tamamen ücretsiz bir şekilde başvuruyorsunuz aynı şekilde kabul edilirseniz de ücretsiz bir şekilde eğitim alıp işe başlıyorsunuz. Tabii bu iş sadece başvuruyla hallolabilen bir iş değil maalesef. Süreçten çok ufak bir şekilde bahsedeceğim fakat detaylarını öğrenmek isterseniz internette bununla alakalı bir dünya kaynak mevcut. Öncelikle her havayolunun başvuru alma şekli ve başvurmak için gerekli şartları değişiklik gösteriyor. Bu yazımızda Türk Hava Yolları‘nın şartlarını baz alarak devam edeceğiz.

Türk Hava Yolları‘nın aradığı şartlar öncelikle şöyle:

  • T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak,
  • En az ön lisans derecesi mezunu (örgün veya açık öğretim) olmak,
  • 01.01.1989 tarihinden sonra doğmuş olmak,
  • Boy uzunluğunun 157 cm’den kısa, 195 cm’den uzun olmaması ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,
  • Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,
  • Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,
  • Daha önce THY A.O. veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak,
  • Daha önce THY A.O. ve THY A.O.‘ nun iştirak şirketlerinden fesih yoluyla ayrılmış olmamak.

Başvuru şartları için gereklilikler bunlar şimdiyse başvurunuz kabul edildikten sonraki süreçten biraz bahsedeceğim.

Öncelikle İngilizce sınavına gireceksiniz. (Eğer başvuruda dil yeterlilik belgeniz varsa -IELTS veya TOEFL- o zaman girmenize gerek yok)

İngilizce seviyeniz yeterli ise sonraki aşamada DLR1 adı verilen bir yetenek testine gireceksiniz. Ortalama 5-6 saat süren yorucu bir süreç. Bu testte sizin görsel hafızanız, duyusal hafızanız, matematik ve fizik yeterliliğiniz ölçülüyor. Ortalama geçmek için 70-80 almalısınız her bir sınavdan ancak sınavların sonuçlarını maalesef süreç içerisinde göremiyorsunuz. Bu teste çalışabilmeniz için en az 2 hafta önceden size çalışma dosyaları mailinize gönderiliyor yani panik yapmanıza gerek yok.

DLR1’den sonraki aşama CRM değerlendirmesi. Yani psikolojik yetkinliğinizi sınayan bir karşılıklı konuşma diyebiliriz. Size belki de çok saçma gelebilecek sorular sorulacak ve tepkiniz ölçülecek. İntihara eğiliminiz var mı?, insanlara zarar vermeye eğilimli misiniz? Bunları gözden geçirebilecek şekilde sizi test edecekler.

CRM’i de başarılı bir şekilde geçerseniz artık iş kurul mülakatında. Kurul mülakatında sizinle daha çok teknik işler konuşulacak. Herkese aynı sorular sorulmuyor yani tamamen şansınıza bağlı. Bu mülakatta tamamen İngilizce ya da tamamen Türkçe belki de karışık bir şekilde konuşmanız gerekebilir. O yüzden hazırlıklı olmalısınız.

Kurul mülakatını da geçerseniz artık iş sağlık kontrolüne kalıyor. Ancak şunu söylemem gerekir ki belki de en korkutucu ve bütün hayallerinizi paramparça edebilecek tek süreç burası. Sağlık testinden geçememe gibi bir durumunuz olursa tamamı ile havacılığa veda etmeniz gerekecek. Ancak bundan önceki tüm süreçlerde tekrar deneme şansınız var. Havacılık ve sağlık birbirinden ayrılamaz iki terim. Yani bu sürece girmeden önce havacılığa elverişlilik belgesi verebilecek hastanelerle görüşüp muayenelerinizi olup olumlu bir sonuç aldıktan sonra başvurmanız çok daha iyi olacaktır.

Bütün bu süreçleri başarılı bir şekilde geçtiğinizde size bir hoş geldin mesajı gelecek ve eğitimlerinize verilen tarihte başlayabileceksiniz. Umarım hayali benim gibi pilot olmak isteyen insanlar için yararlı bir yazı olmuştur. Peki ya siz neden pilot olmak istiyorsunuz? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

YORUMLAR

Sizin Düşünceleriniz